Futbolun gizli bankası; XXIII Capital

Futbolun gizli bankası; XXIII Capital

Futbol dünyasında yıllar geçtikçe yükselen transfer ücretlerinin arka planında çok ilginç hikayeler yatıyor. Oyunun özünün yıllar geçtikçe kaybolduğu ve tamamen sanayileşen futbolda son yıllarda yükselen bir şirket var, XXIII Capital. Milyonlarca euroluk transferlerin arkasındaki “yatırımcı” olarak görülen bu şirketin hikayesini Guardian Gazetesinden Ed Aarons inceledi. İşte Griezmann, Felix, Bernardo Silva gibi isimlerin transferinde “gizli payı” bulunan bu şirket ve olayların arka planı…

XXIII Capital, 5 yıldan uzun bir süredir futbol dünyasının en önemli “yatırım sermayesini” sağlayan şirket. Griezmann’ın 120 milyon euroluk Barcelona transferi ve sonrasında Atletico Madrid’in Joao Felix transferinde milyonlarca euro bu şirket üzerinden geçti. Benfica ve Watford’un birçok transferinde de onların payı var.

Avustralyalı Stephen Duval ve İngiliz iş adamı Jason Traub tarafından 2 sterlin değerle kurulan şirket, Barcelona’dan önce Londra, New York ve Los Angeles’ta da ofisler açtı.

Traub, “İspanya dünya futbolunun en önemli pazarlarından biri ve dünyanın en harika sportif başkentlerinden biri olan İspanya’da biz de çalışmalar yapacağız” açıklamasını yaptı Barcelona’da ofisi açtıktan sonra ve kısa 3 milyarın üzerinde bir işlem yapılmasının planladığını da söyledi. Peki bu şirket futbol piyasasında çılgın işlemler yapacak seviyeye nasıl geldi? 2014’ün Ağustos ayına geri dönmek gerekiyor.

Bernardo Silva, o sezon Benfica’nın B takımı ile birlikte Portekiz 2. Ligi’nde yıldızlaştı ve Portekiz milli takımının alt yaş kategorilerinde de oynamaya başladı. Jorge Jesus’un teknik direktörlük yaptığı Benfica’da da oynamak istiyordu ancak Benfica’nın hocası onu düşünmedi ve “sabırlı olması” söylendi.

Bu garip bir durumdu ancak menajeri Jorge Mendes için daha da ilginçti. En önemli müştelerinden biri olabilecek oyuncu oynatılmıyordu ve dünyanın en önemli menajerlerinden biri olan Mendes de hemen bir kiralama anlaşması ayarladı ve Bernardo’yu Monaco’ya götürdü. Kulübün Rus sabibi Dmitry Rybolovlev ile birlikte Monaco, son 12 ayda zaten Jorge Mendes’in birçok oyuncusunu tranfer etmişti, bunların arasında James Rodriguez ve Radamel Falcao da vardı.

Bernardo Silva’nın transferinin ardından XXIII Capital para transferine başladı. 11 Eylül 2014’te transferle ilgili bir belge hazırlandı ancak bedel yazılmadı. New York’ta gözüken Candlewood Yatırım Grubu tarafından kontrol edildiği belirtilen şirket, vergi cenneti olan Cayman Adaları’na kayıtlıydı.

Peki Bernardo Silva’nın transferi ne kazandırdı? Kiralık gittiği Monaco’ya Ocak ayında 15.75 milyon euro bedelle transfer edildi ancak bu hikayenin anlaşılması da 1 yılı buldu. Ocak 2016’da Football Leaks, yayınladığı 3 belgeyle Monaco ile Benfica arasındaki alışverişi ortaya çıkardı.

İlk ikisi kiralık anlaşmasıyla ilgili olan belgelerin 10 Temmuz 2015 tarihlisi ise transferle ilgiliydi ve satın alma opsiyonunun 5.25 milyon euro olduğunu gösteriyordu. Burada daha garip olan ise, Monaco’nun parayı Benfica’ya değil de, XXIII Capital’e ödeyeceği belirtiliyordu.

Daha sonraki belgeleri gösterdi ki XXIII Capital, Portekiz ekibine kredi vermiş. Bu metod bu süre zarfında Gianneli Imbula’nın Marsilya’dan Porto’ya transferi de dahil olmak üzere birçok transferde kullanılmış.

Dökümanların eksikliği nedeniyle bu paranın nereye gittiğini kesin bilmek imkansız. En az yüzde 10’unun Jorge Mendes’in şirketi Gestifude’a gittiğini öngörebiliriz, Joao Cancelo’yu da o sezon Valencia’ya 15 milyon euroya götüren Mendes, 4 milyon euroluk bir gelir elde ediyordu. Peki XXIII Capital’e kredi karşılığında ne kadar ödenmişti? Bu da 1.3 milyon euro gibi bir bedele denk geliyor ve 15.75 milyon euro ele alındığında, yüzde 9’a tekabül ediyor.

XXIII Capital, Bernardo Silva’dan sonra güçlendi de güçlendi. Şirketin sahibi Traub da verdiği röportajlarda yaptıklarını “yaratıcı finansal çözümler sunmak” olarak anlattı ve futbol dünyasında güçlendiklerini söyledi, “Tüm kulüpler sonunda elle turulmayan değerleri ve oyuncular etrafında zorluklar ile para akışında problemler yaşayacak. Bir transferi düşünürseniz, parayı hemen almak isteyen bir satıcı ve ödemeyi yaymak isteyen bir alıcı oluyor. Biz burada devreye giriyoruz ve ‘ikinizin de problemlerini çözebiliriz. Birine parasını hemen verip, diğerine de 5 yılda ödeme yapmasını sağlıyoruz. Tek yapmamız gereken finansal olarak pazarlık yapmak.”

Barcelona, daha önce kredi kullandığı yerleri bu sefer pas geçti ve XXIII Capital’den Temmuz ayında Griezmann’ın transferinde 85 milyon euro aldı. 9 gün önce Atletico da Felix için şirketten 96 milyon euro ödünç aldı, o da Mendes’in oyuncusu.

Atletico Madrid ve Benfica, geçtiğimiz dönemlerde transferlerde 3. kişileri kullandıkları için ceza aldı. XXIII Capital ise peki bu cezanın alınmamasını nasıl garanti ediyordu? Traub, “Yaptığımız anlaşmalar iki kulübün de bağımsız görüşmelerini engellemiyor ve onları etkilemiyor. Biz oyuncunun geleceği ile ilgili de bir karar sahibi olma amacında değiliz, FIFA buna karşı çıkıyor” diyerek bunu açıklıyor.

Mendes’in yakın bağlantıları olan Benfica ve XXIII Capital arasındaki ilişki çok güçlü. Şubat 2018’de Portekiz’in şampiyon takımı, televizyon yayın haklarının 100 milyon euroluk kısmını kullanmak için anlaşma sağladı ve Traub’a göre bu, “gelir gider dengesini sağlamak için yapıldı.”

XXIII Capital parayı nereden buluyor peki? En büyük yatırımcılardan biri, Amerikalı finansçı George Soros’un yönettiği Soros Yatırım Şirketi. Traub ise finansmanlarıyla “doğrudan iletişimleri” olmadığını söylüyor.

Benfica bu transferi, “normal bir finansal operasyon” olarak tanımladı ancak 2015 yılı finansal raporlarında XXIII Capital’ın adı geçmedi. Silva’nın satışından 12.85 milyon euro kar elde edildiği belirtiliyordu, bu da demekti ki 3 milyon euro başka bir yere gitmişti.

“Biz özel bir finans şirketiyiz, bankaya benziyoruz ama kendi kredi çizgilerimiz ve para havuzumuz var. Spor, müzik ve eğlence sektörlerine doğrudan katkı yapabilmemizi sağlayan finansal rahatlığımız var.”

2015’ten bu yana şirket ayrıca halka açılarak borsada 23 milyon, 5,6 milyon ve 7,2 milyon euroluk gelirler elde etti. Hollanda ekiplerinden Twente de, 2016’nın Nisan ayında battı ve hayatta kalmak için XXIII Capital’den 8 milyon euroluk bir kredi aldı. Watford da 2016 yılında XXIII Capital’den 25 milyon euroluk bir kredi kullandı. Ocak ayında hareketli bir transfer dönemi olursa, yine kazananın XXIII Capital olacağı şimdiden belli.

Kaynak: sporx Çeviri: scorum ( Ed Aarons )

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish