Süte zam geldi! Raflarda el yakıyor

A+
A-

Zam yağmuru devam ediyor. Çiğ sütün litresine 15 Mayıs’ta yapılan yüzde 32’lik fiyat artışı market raflarındaki süt ürünlerine yansımaya başladı. Markalı süt ürünlerinde yüzde 40’a varan artışlar yaşanırken, özel markalı (private label) ürünlerde ise artış yüzde 18,5 olarak hesaplandı.

Süte zam geldi! Raflarda el yakıyor

Markalı süt ürünlerinde ürününe göre değişkenlik göstermekle beraber yüzde 40’a varan artışlar yaşanırken, özel markalı (private label) ürünlerde ise fiyat artışı yüzde 18,5 olarak hesaplandı.

Yemin süt üretimindeki payı yüzde 70’e dayandı
Süt ve süt ürünlerinin maliyetlerinin enerji, yem ve işçilikten oluştuğun aktaran Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Denetleme Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, resmi hesaplara göre yem maliyetinin yüzde 65 olduğunu, çiftlik hesaplarına göre ise yüzde 70’i bulduğunu ifade edildiğini söyledi. Bu oranın hiç bu kadar yüksek olmadığını ve eskiden yarı yarıya olduğunu ifade eden Kazancıgil, 1 kilogram sütün maliyetinde diğer unsurlar azaldığını, yemin toplam maliyetteki payının çok arttığını söyledi.

Alarm takılan ürünlerde firmalar reklam yapıyor
Son günlerde bazı süt ürünlerine takılan alarmlar konusunda da değinen Kazancıgil, alarm takılan o ürünlerde firmaların kendi reklamını yaptığını söyledi.

Boş teneke içine 1 gram ürün koymadan maliyeti 100 lira…
Kazancıgil, bunun ikisinin altını incelendiğinde dövize endeksli hammaddeler olan doğalgaz ve elektriğe gelen zamların da ürünün fiyatını doğrudan etkilediğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish