Kadın plaj hentbol takımına şort giydiği için para cezası

Kadın plaj hentbol takımına şort giydiği için para cezası

Bikini plaj sporlarında uzun süredir bir sorun olmuştur ve bazı kadın oyuncular bikinileri aşağılayıcı veya kullanışsız bulmaktadır.

Norveç kadın plaj hentbolu takımı, Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası maçında kadınların bikini altı yerine şort giydiği için “uygunsuz giyindiği” için 1.500 Euro para cezasına çarptırıldı.

Norveçli yetkililer Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Disiplin Komitesi’nin, bronz madalya maçlarında şort giydikleri için Norveç’e 1.768 $ (1.500 avro) veya oyuncu başına 176.8 (150 avro) para cezası verme kararına sert tepki gösterdi.

Norveç Voleybol Federasyonu başkanı Eirik Sordahl, ulusal haber ajansı NTB’ye verdiği demeçte, “2021’de bu bir sorun bile olmamalı” dedi.

Giyim, plaj sporlarında uzun süredir bir sorun olmuştur ve bazı kadın oyuncular bikinileri aşağılayıcı veya kullanışsız bulmaktadır.

Plaj Hentbolu kuralları, kadın oyuncuların üst ve bikini altı giymelerini şart koşuyor.

Forma yönetmeliği, “Sporcu üniformaları ve aksesuarları, sporcuların performanslarını artırmalarına yardımcı olmanın yanı sıra sporun sportif ve çekici imajıyla uyumlu kalmalarına da katkıda bulunuyor” diye ekliyor.

“Kadın sporcular bikini altları giymelidir… sıkı oturan ve bacağın üst kısmına doğru yukarıya doğru açılı kesimli.” 

Norveç Kültür ve Spor Bakanı Abid Raja, kararın ardından tweet attı.

Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) yaptığı açıklamada, disiplin komisyonunun İspanya’ya karşı oynanan bronz madalya maçında “uygunsuz kıyafet vakası” ile ilgilendiğini söyledi.

Şortların “IHF Plaj Hentbolu Oyun Kurallarında tanımlanan Sporcu Üniforma Yönetmeliğine uygun olmadığını” ekledi.

Oyuncu başına 150 avro olarak hesaplanan para cezası Norveç federasyonu tarafından eleştirilirken, ülkenin spor bakanı Abid Raja bunun “tamamen saçma” olduğunu ve tutumların değişmesi gerektiğini söyledi.

Norveç federasyonu, Twitter’da kadınların ayağa kalkıp artık yeter demesiyle gurur duyduğunu söyledi.

“NHF olarak arkanızdayız ve sizi destekliyoruz. Oyuncuların rahat ettikleri kıyafetlerle oynayabilmeleri için giyim kurallarını değiştirmek için birlikte savaşmaya devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X