FIFA Başkanı Infantino’dan önemli açıklamalar

FIFA Başkanı Infantino’dan önemli açıklamalar

FIFA Başkanı futbolun geleceğini şekillendirmek için önemli adımları açıkladı

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Madrid’den yayınlanan İş Forumu’nun ikinci bölümünün özel konuğuydu. Yaklaşık bir saat süren bir röportajda Başkan, sayısız konuyu tartıştı. Aşağıdaki, tam röportajın kısaltılmış bir versiyonudur.

Son birkaç gündür futbol maçları izlerken, futbol eğlence sektörünün zirvesine geri döndü, değil mi?

Evet kesinlikle. [UEFA] EURO ve [CONMEBOL] Copa América ile futbolun bu günlerde bize çok heyecan getirdiğine inanıyorum. [CONCACAF] Altın Kupa da yakında gerçekleşecek. Pandemi nedeniyle tüm dünyada futbolun durduğu bir an yaşandı. Bu savaştan beri olmamıştı ve herkes için çok zordu. Mağdur olan ve hala ıstırap çeken çok insan var ama statlar henüz dolmasa da futbolun geri dönmesi bize normale döndüğümüz hissini veriyor.

Küresel transfer piyasası ile ilgili ne gibi yenilikler getirilecek. FIFA’nın yaratmak istediği takas odasının rolü ne olacak?

Geçen yılı COVID-19’dan önce düşünürsek, uluslararası transfer pazarında 7 milyar dolar harcandı. Bu rakamın 700 milyon doları doğrudan menajerlere gitti ve sadece 70 milyon doları oyuncuları eğiten ve geliştiren kulüplere gitti. İlkemiz transfer piyasasını reforme etmek çünkü neredeyse hiçbir kuralı olmayan bu kadar büyük bir para akışına sahip olmanın olumlu olduğunu düşünmüyoruz. Takas odası, kulüp antrenman oyuncularının borçlu oldukları parayı alabilmelerini sağlayacaktır, çünkü transferin %5’inin eğitimi veren kulüplere ödenmesi gerektiğini belirleyen bir dayanışma mekanizması vardır. Bu zaten kurallarımızda var. Ancak gerçek şu ki, sadece 60 veya 70 milyon dolar ödeniyor.

Neden? Çünkü bu kulüpler imkanları olmayan, bu parayı alabileceklerini bilmeyen küçük kulüpler. Sormak için yeterli zamanı olmayan veya mahkemeye gitmek için avukatlara ödeme yapamayanlar. Bu nedenle, sürecin tamamen şeffaf olmasını sağlamak için tüm bunları otomatikleştirmek istiyoruz.

FIFPro daha adil ve daha makul bir futbol takvimi talep etti. Bu kadar çok yarışmaya gerçekten ihtiyaç var mı? 24 takımlı FIFA Kulüpler Dünya Kupası projesiyle ilgili şu anda durum nedir?

Bunun dünyadaki futbol federasyonlarının, liglerin, kulüplerin, taraftarların ve oyuncuların büyük çoğunluğunun görüşü olduğuna inanıyorum: futbolun daha sağlıklı, daha az ayrımcı ve daha rekabetçi olmasını istiyoruz. Bunu başarmak için, tüm uluslararası programa bakmalıyız. Futbol uzmanlığını ve profesyonelliğini kimsenin inkar etmeyeceği Arsène Wenger’den bu sürecin sorumluluğunu üstlenmesini istedik. Üstlendiğimiz bu istişare sürecinde kilit paydaşlarla başladık. Oyuncular ve menajerlerle, fikirlerini ve önümüzdeki yıllarda futbolun nasıl yönetilmesini istediklerini öğrenmek için. Kulüpler Dünya Kupası hakkında ne düşünüyorlar? Dünya Kupası, EURO, [CONMEBOL] Copa América, [CAF] Afrika Kupası [Uluslar] hakkında, [AFC] Asya Kupası? Kulüpler hakkında ne düşünüyorlar? Eylül’de seyahat etmek hakkında ne düşünüyorlar, Ekim, Kasım, Mart bir kıtadan diğerine mi? İki maç oynayıp geri dönmek veya kulüpleriyle dört maç oynayıp milli takımlarıyla tekrar oynamak hakkında ne düşünüyorlar? Tüm bu konular çok önemli ve ayrıca hayranların onlar hakkındaki düşüncelerini de duymak istiyoruz.

Amacımız, futbolu küreselleştirmek. Futbolun küresel olup olmadığını kendimize sorabiliriz. Tabii ki, futbol dünyanın bir numaralı sporudur ve futbol tutku, duygu ve kalp açısından belki küreseldir, ancak oynama fırsatları, rekabet fırsatları, oyuncuların şansları açısından kesinlikle küresel değildir. önemli bir turnuvada ellerinden gelenin en iyisini yapmak zorundalar. Hedefim, hayalim, fikrimiz, felsefemiz her kıtadan belki 50’ye yakın kulübün Dünya Kulüpler Kupası’nı kazanması ve 50’ye yakın ülke, her kıtadan 50 milli takımın bir Dünya Kupası kazanması. Fincan. Bunu başarabilirsek, futbolun çok iyi durumda olacağını düşünüyorum.

Biraz da kadın futbolundan bahsedelim. Bu alanda genişlemek için kısa veya orta vadede ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Kadın futbolu, önümüzdeki on yıl içinde en büyük büyümeyi görecek olan tüm spor dalları arasında yer alıyor. On yıl sonra nerede olacağımı bilmiyorum ama tekrar konuşacağız, rakamları kontrol edeceğiz ve kadın futbolunun büyümesini diğer kadın veya erkek sporlarıyla karşılaştıracağız ve sayıları göreceğiz. . Sadece gelirlerden değil, genel rakamlardan bahsediyorum. Fransa’da gerçekleşen ve çok büyük bir başarı olan son [FIFA] Kadınlar Dünya Kupası, dünya çapında 1,2 milyar insan tarafından izlendi. 1.2 milyar. Tribünlerde bir milyondan fazla insan var. Sadece final için 263 milyon izleyicimiz vardı. Bu, dünya çapında geliştirmemiz gereken bir spor. Bu nedenle FIFA olarak kadın futbolunu geliştirmek için 1 milyar dolar yatırım yapmaya karar verdik, örneğin dünyanın her yerindeki projelere,

Uruguay’daki son [FIFA] 17 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası’nı hatırlıyorum. Meksika ve İspanya finalde yarıştı ve bunlar tarihsel olarak kadın futbolunun gelişimi ile ilişkilendireceğiniz ülkeler değil. Bu nedenle, daha fazla gelişmeye devam etmeliyiz. Ayrıca, uluslararası takvim açısından erkek futbolu için yaptığımız istişareyi kadın futbolu için de yapıyoruz.

Biraz da 2030 Dünya Kupası’ndan bahsedelim. Birkaç aday var. İspanya-Portekiz teklifimizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

FIFA reformlarından sonra, FIFA başkanının bu konuda bir oy hakkı bile yok çünkü oy kullanacak 211 ülke var. FIFA başkanı olarak, bir kez daha dünyanın birçok ülkesinden aday olma konusunda yenilenmiş bir ilgi olduğunu not etmek önemlidir. O ne demek? Bu, insanların FIFA sürecine inandıkları anlamına geliyor. Bu her zaman böyle olmayabilirdi, ancak şimdi, örneğin iki yıl önce [FIFA] 2026 Dünya Kupası için oylamaları açık, şeffaf ve halka açık bir süreçte yaptık. Süreci gözlemleyen uzmanlar var, hepsi denetleniyor ve oylar halka açık ve şeffaf. Peki, İspanya ve Portekiz’e ne garanti verebiliriz, 2026’dan sonra Kuzey Amerika’da bir sonraki Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak isteyen her ülkeye ne garanti verebiliriz, sürecin tam bir bütünlüğe ve tam şeffaflığa sahip olacağıdır. Ne kadar çok aday olursa, FIFA başkanı veya FIFA için o kadar iyidir. En iyi olan kazansın!

Artık 2021’deyiz. FIFA’nın önümüzdeki iki yılı nasıl olacak kısaca açıklar mısınız?

Vizyonumuz, futbolu gerçekten küresel hale getirmektir. Büyürsek hepimiz büyüyebiliriz. Futbolun dünya çapında büyümesi için kimseye ayrımcılık yapamayız. Futbol azınlığa ayrılamaz; herkese açık olmalı. Ve büyük paydaşlar bile futbolun herkese açık olmasından faydalanacak. Büyük ve küçük arasındaki uçurumun giderek genişlediğine inanıyorum. İşimiz, gelişme aşamasındaki gençlik Dünya Kupalarındaki gençlerden başlayarak futbolu küreselleştirmek, dünyadaki her yeteneğe bir şans ve her erkek ve kıza hayal kurma şansı vermek olmalıdır. Bu 2023 vizyonudur: futbolu gerçekten küresel hale getirmek. Adanmış, fikirlere çok açık olmalıyız. Ayrıca cesur olmalıyız, çünkü bazı insanlar değişimden korkabilir. Ama bence inançla, pozitiflikle gitmemiz gerekiyor;

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X