Avrupa Şampiyonası’nda kuralları değiştiren beş kadın

Avrupa Şampiyonası’nda kuralları değiştiren beş kadın

Bu yazki turnuvayı farklı şekillerde gerçekleştirmeye yardımcı olan beş kadınla tanışıyoruz.

Bu yılın başlarında UEFA, kadınların Avrupa futbol topluluğu üzerinde oyunun kurallarını değiştiren etkisini vurgulayan yeni bir kampanya başlattı.

UEFA her ay, çalışmaları futbolun bugününü ve geleceğini şekillendirmeye yardımcı olan beş kişiye odaklanıyor – oyunun tüm seviyelerinde. Sahada, kameraların önünde veya toplantı odasında olsun, öne çıkan oyun değiştiricilerimizin her birinin anlatacak ilham verici bir hikayesi var ve daha fazla kadın ve kızın oyunda kendi izlerini bırakmaları için mükemmel bir örnek oluşturuyor.

• Eniola Aluko, eski İngiltere uluslararası yayın uzmanı TV analizi

• UEFA operasyon direktörü Sharon Burkhalter-Lau

• Lene Kryger, UEFA EURO 2020 Kopenhag genel müdürü

• Diana Pirciu, UEFA EURO 2020 Bükreş gönüllü yöneticisi

• Célia Šašić, Almanya’nın eski UEFA Kadınlar EURO şampiyonu ve UEFA EURO 2024 elçisi

UNMARKED Episode #4 | Eni Aluko - SoccerBible
Eniola Aluko, TV uzmanlığını Angel City FC’nin spor direktörü

Eniola Aluko: ‘Sevdiğimiz şeyi yaptığımızda, en iyi versiyonumuz ortaya çıkıyor!’

Eniola Aluko, İngiltere için 100’den fazla forma giyerken, spor ve eğlence hukuku alanında saha dışı bir kariyere de devam etti. ABD ve İtalya’da kulüp futbolunun yanı sıra evde de futbol oynamanın keyfini çıkaran oyuncu, şimdi Los Angeles merkezli yeni Angel City FC’de spor direktörüdür, ancak bu yaz odak noktası EURO 2020 ve İngiliz TV’de uzman stüdyo analizi sağlıyor. .

Bir televizyon uzmanı olarak yaptığınız işten ne kadar keyif alıyorsunuz ve kadınların bu rollerde görülmesi ne kadar önemli?

“Maçların analizini yapmaktan, hangi oyuncuların dahil olduğunu anlamaktan ve tüm takımları tanımaktan gerçekten zevk alıyorum. Sadece gelip maçı izlemiyorsunuz. Hazırlanıyorsunuz, prodüksiyon ekibiyle konuşuyorsunuz ve bu sadece konuşmaktan ibaret değil. Artık futbol. Çeşitlilik, kapsayıcılık ve ırkçılık gibi oyundaki bazı sosyal konuları tartışıyoruz, böylece siz de eğitebilirsiniz ve bu benim gerçekten ciddiye aldığım kısım. İnsanlar artık uzmanların çeşitliliği hakkında çok konuşuyorlar, ancak Bence sadece yetkinliği normalleştirmemiz gerekiyor ve bu şekilde kimse kadın olup olmadığınızı veya hangi ırktan olduğunuzu düşünmeyecek.Diğer kadınlara yardım ettiğim ve kapıları açtığım için gerçekten şanslı hissediyorum ve umarım onları takip etmek için ilham alabilirler. “

EURO’da oynamak nasıl bir duygu?

“Muhteşem. Bir karnaval havası var, yıl boyunca ve sezon boyunca büyük turnuvalarda bariz bir artış var, ‘İngiltere kadrosuna girmek istiyorum’ diye düşünüyorsunuz. Açıkça büyük bir baskı var çünkü Bütün ulus sizi izliyor, ancak en iyi oyuncular gerçekten başarılı oluyor.”

Oynamayı özlüyor musun? Kariyerlerinde sonraki adımları düşünen diğer kadınlara tavsiyeniz nedir?

“Emeklilik söz konusu olduğunda, hayatımın başka bir alanına geçmek beni gerçekten heyecanlandırdı. Sportif direktör olmak pek çok rolü bir araya getiriyor ve gerçekten bir kulübün merkezinde oturuyorsunuz – şimdi çoğunluğu kadınlardan oluşan inanılmaz bir projem var- ve heyecan verici bir etki yaratmak için gerçek bir fırsatımız var. Diğer kadınlara tavsiyem, yapmak istediğiniz şeyde cesur olmaları olacaktır – sevdiğimiz şeyi yaptığımızda, kendimizin en iyi versiyonu ortaya çıkar. biz kadınız, ama süper güçlerimiz var, çok boyutluyuz ve çok yetenekliyiz ve yapmak istediğimizi yapmak için çok yetenekliyiz, bu yüzden direnişe hazır olun, ancak bastırın ve durumu değiştirmekten korkmayın. ko.”

Sharon Burkhalter - Managing Director Operations - UEFA Events SA | XING
Sharon Burkhalter-Lau, etkinlik yönetiminde neredeyse 30 yıllık deneyime sahiptir

Sharon Burkhalter-Lau: ‘Sıkıntı sizi engelleri aşmaya, varsayımlarınızı değiştirmeye ve çözümler bulmaya zorlar.’

UEFA’da operasyon direktörü olarak Sharon Burkhalter-Lau, Avrupa futbolunun kulüp müsabakaları finalleri ve EURO 2020 dahil olmak üzere Avrupa futbolunun en büyük etkinliklerinin planlanmasından ve sahnelenmesinden sorumludur. Etkinlik yönetiminde yaklaşık 30 yıllık deneyime sahip olan Sharon Burkhalter-Lau, 650’den fazla kişiden oluşan bir ekibi yönetiyor. bu yazki turnuvanın tamamlanmasını sağlamaya adamış insanlar.

EURO 2020 organizasyonunun diğer turnuvalardan farkı nedir?

“Çok ülkeli formata sahip bu EURO, pandeminin etkisini düşünmeden önce bile gerçekten çok zaman aldı.

“Geçen yıl farklı duyguların bir karışımı oldu. Çok fazla belirsizlik yaşadık ve operasyonların konusu bu değil, operasyonlar belirli bir sonucu garanti etmek, olayın gerçekleşmesini garanti altına almak için deneyime dayalı olarak elinizden gelen her şeyi yapmakla ilgili. ve uzmanlık ve EURO 2020 için daha önce bunlara sahip değildik.

“Birden fazla sitede büyük bir ekibe liderlik ettiğinizde, bu çok zordur, bu yüzden son derece yoğun bir yıl oldu, ancak zorluklarla karşılaştığınızda, sizi engelleri aşmaya, rutinleri ve alışkanlıkları kırmaya zorlar, bu yüzden yeniden gözden geçirirsiniz. varsayımlar ve son olarak, hedeflerinize ulaşmak için çözümler bulun.”

Bu kadar belirsizliğin ardından bulmacayı tamamlayıp turnuvanın gerçekleşmesi nasıl bir duygu?

“Gerçekten tarif edilemez. Süreç boyunca, özellikle seyircileri mekanlara sokmak konusunda yapılması gerekenlere odaklanıyorsunuz, ancak her şey eve geldiği an, oyuncuların maçtan önce dışarı çıktığını gördüğünüzde oluyor. stadyumun içinde çok fazla gürültü var Bu atmosfer, inanılmaz ve onun yerini alabilecek başka bir deneyim düşünemiyorum.

“Zorlukların üstesinden gelmek de tatmin edici ve gelecek için çok şey öğrendik – daha yalın, daha verimli olabiliriz ve deneyim, Almanya’da EURO 2024 için daha da iyisini yapmamıza yardımcı olacak.”

Sektörde ve kariyeriniz boyunca kadınların rolünde ne kadar değişiklik gördünüz?

“Spor endüstrisi çok daha kazançlı hale geldi ve artık içinde çok daha fazla uzmanın çalıştığını görüyorsunuz. İnsanların sadece 90 dakikadan değil, etrafındaki her şeyden canlı etkinliklerden beklentileri yüksek, bu yüzden bu çok daha profesyonel hale geldi.

“Bence futbolda her zaman, genellikle yönetimde ve daha az yönetici rollerinde çalışan kadınlar vardı, ama bu iyiye doğru değişen bir şey. Şimdi, yönetmenlik pozisyonlarında çok fazla kadın yok, ancak bunun için deneyim gerekiyor ve 1990’lara bakarsanız, üst düzey pozisyonlarda artık çok daha fazla kadın olduğunu göreceksiniz. Yönetimde ne kadar çok kadın görürsek, yönetici olarak da o kadar çok göreceğiz.”

Hun skal styre EM-festen: »Alle siger, at det ikke må ende som med  Eurovision« - Aktuelt portræt - Navne
Lene Kryger, Kopenhag’ın EURO 2020 sahnelemesini denetledi

Lene Kryger: ‘Çok ileriyi planlamayın ve yolunuza çıkan fırsatları değerlendirin!’

Lene Kryger, Ocak 2017’den bu yana UEFA EURO 2020 Kopenhag’ın genel müdürüdür ve ev sahibi şehrin turnuvadaki dört maçının planlanmasını ve teslimini denetlemektedir. Spor etkinlikleri yönetiminde 10 yılı aşkın bir deneyime sahiptir ve ayrıca Yedili Rugby Kupası ve Dünya Atletizm Yarı Maraton Şampiyonası gibi etkinlikler organize etmiştir.

EURO 2020’ye giden uzun bir yol oldu. Son dört yılda sizi başarıya motive eden ne oldu?

“Başarılı olmak başlı başına bir motivasyondur. Bu projelerle, sadece futbol için değil, şehri tanıtmak, Danimarka’yı ve Danimarka değerlerini tanıtmak için daha büyük bir iyilik için çalıştığımızı anlamak ilham verici. Bu sadece kişisel başarı değil, aynı zamanda başkalarına fayda sağlamak ve yaptığımız şeyin olumlu bir etkisi olduğunu bilmek.Topluluklarımız için fırsatlar sağlama açısından miras hakkında çok konuşuruz – bu, insanları oyunları görmek için bir araya getirmek anlamına gelir, aynı zamanda insanlara izin veren projeleri teşvik eden etkinlikler düzenlemek anlamına gelir. şehrin sunduğu her şeyi görün.”

EURO 2020’den sonra hangi zorlukları ve projeleri sabırsızlıkla bekleyeceksiniz?

“DBU bünyesinde bazı tesislerimizi genişletmek ve elit bir eğitim merkezi inşa etmek istediğimiz birçok proje var, ancak aynı zamanda büyük bir kadın turnuvasına ev sahipliği yapmayı umuyoruz. Kadınlar EURO veya FIFA Kadınlar Dünya Kupası çok büyük olurdu. Danimarka’da kadın futbolunu daha da geliştirmek için bir fırsat. Ev sahipliği yapmak harika bir etkinlik olurdu ve yol boyunca katılımı artırmak için bir dizi hedef belirlememize olanak tanırdı. Tüm ülke için birkaç farklı etkinliğin yer aldığı bir etkinliğin olması harika olurdu. ev sahibi şehirler ve stadyumlar, ülke çapındaki seyirciler ve gönüllüler için harika bir fırsat olacaktır.”

Diğer kadınlara rol model olarak, sizinle benzer bir yol izlemek isteyenlere tavsiyeniz ne olur?

“Dürüst olmak gerekirse, daha önce rol model olmayı düşünmedim ya da en azından bu konuda bilinçli olmadım ama umarım çevremdeki diğer kadınlar için öyleyimdir. Futbolda çalışmak isteyen kadınlar yapmalı’ Korkmayın, gidilecek çok yol var ama değişim hareket halinde. Benim tavsiyem çok ileriyi planlamayın ve her zaman önünüze çıkan fırsatları değerlendirin.”

Bir 1 kişi görseli olabilir
Diana Pirciu Bükreş’te 800 gönüllüyü yönetiyor

Diana Pirciu: ‘Buraya sadece bu kadar gelmek için gelmedim!’

Eski bir Rumen uluslararası tenis oyuncusu olan Diana Pirciu, Romanya Futbol Federasyonu’na (FRF) kurumsal sosyal sorumluluk yöneticisi ve eğitim uzmanı olarak katılmadan önce ABD’de iletişim ve spor pazarlaması okudu. EURO 2020 için, Bükreş’te ev sahibi şehir gönüllü yöneticisidir ve şehrin dört maçının plana göre gitmesini sağlamak için 800 kişilik bir takımı denetler.

Arka planda spor yapman şu anki rolüne nasıl yardımcı oldu?

“Tenis oyuncusu olarak bireysel oynuyorsunuz ama sık sık takım maçlarınız da oluyor. Kendileri için kazanan biri olmaktan, takım arkadaşlarım kazandığında benim kazanmamın önemli olmadığı bir takım oyuncusuna geçiş yaptım. Maçlarını kaybettik çünkü bu takımı incitiyor.Domino taşı gibi.Biri düşerse hepimiz düşeriz, bu yüzden takımı güçlendirmek için dimdik ayakta durmalıyız.Her birimiz EURO 2020 üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca bir atlet olarak cesur olmayı öğreniyorsunuz, yenilgiyle başa çıkıyorsunuz ve hayatın her yerinde önemli olan disiplin ve saygıyı öğreniyorsunuz.”

Yüzlerce kişilik bir ekibi yönetmekten ne öğrendiniz?

“Romanya’da özellikle bir spor etkinliği için bu kadar büyük bir takımı yönetme tecrübesine sahip çok fazla insan yok ve bundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorum. Çok iş ama kendi kendime ‘Ben yapmadım’ diyorum. Buraya gelmeyi hak ettiğimi kanıtladım, bunu yapmak için çok çalıştım ve her gün işlerin yolunda gitmesini sağlamak için %110’umu verdim.Bunu hiç düşünmüyorum ama lojistikten insan kaynaklarına ve motivasyon yöntemlerine kadar çok şey öğrendim. EURO 2020 logosunu taşımak bir gurur kaynağı ama aynı zamanda sorumluluktur ve herkesin bunu anlaması önemlidir, bu nedenle ekibin motive olduğundan ve yaptıkları şeyi yaparken kendilerini iyi hissettiklerinden emin olmak önemlidir. yapmak.”

Turnuva bittiğinde bu deneyimi nasıl yansıtacaksınız?

“Turnuvanın başlamasını bekleyemedim – sonunda burada olduğu için çok mutluyum. Tenisten bir görselleştirme tekniği kullanıyorum, etkinlikle bağlantılı herkesin sonunda bir araya geldiğini ve hepimizin inanılmaz derecede minnettar hissettiğimizi hayal ediyorum. Daha sonra geriye bakıp öğrendiğimiz tüm dersleri düşünebilir ve bir sonraki mücadeleye hazırlanabiliriz!”

UEFA Women's Champions League on Twitter: "UEFA Women's Player of the Year  roll of honour: 2019 winner announced later today🏆 https://t.co/57UstxRBMd  In 2015, Célia Šašić made it three @DFB_Frauen winners in three
Eski Almanya milli takımı Célia Šašić, UEFA EURO 2024 elçisidir

Célia Šašić: ‘Daha büyük bir şey yaratmak için futbolun gücünü kullanma şansı!’

Eski Alman uluslararası Célia Šašić, çifte UEFA Kadınlar EURO şampiyonu, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi şampiyonu ve Avrupa’nın En İyi Kadın Oyuncusu ödülünün sahibidir. Şimdi, UEFA EURO 2024’ün elçisi, ancak önümüzdeki iki yaz boyunca olayları yakından takip edecek.

EURO 2024 için büyükelçilik rolünüz ne anlama geliyor ve bu yazki turnuva için ne anlama geliyor?

“Burada Almanya’da şanslı bir konumdayız, şu anda burada, Münih’te dört maçla EURO 2020’ye sahibiz ve ardından 2024’te tüm turnuvaya ev sahipliği yapıyoruz, böylece bu deneyimden faydalanabilir ve öğrenebiliriz. Bir elçi olarak İnsanlara 2024’te neyi başarmak istediğimizi anlatma şansım var – bu olayların stadyumun ötesinde toplum üzerinde olumlu bir etki yaratması çok önemli, futbolun gücünü daha büyük bir şey yaratmak için kullanmak için gerçek bir şans. Avrupa şampiyonu olmanın ne demek olduğunu da biliyorum!

Bu yaz, gelecek yıl UEFA Kadınlar EURO 2022 öncesinde kızların oyuna olan ilgisini uyandırmak için büyük bir fırsatı temsil ediyor…

“EURO herkesin izlediği, herkesin bir parçası olmak istediği bir etkinlik. Oynamaya başladığımda erkek futbolunu izledim, onlar benim rol modellerimdi ve onların yaptıklarını başarmak istedim, önemli değildi. Onlar erkek ya da kadındı.Önemli olan, onlara kim ilham verirse, kızlar futbol oynamak istediğinde, onlara bunu yapma imkanı veriyoruz.Kızların her toplulukta oynayabilmesi için daha fazla akademiye ve daha iyi altyapıya ihtiyacımız var. kadın futbolu olumlu yönde çok hızlı bir şekilde değişti, ancak hala bir yolculuktayız ve genç oyunculara tıpkı yetenekli çocuklar gibi profesyonel ortamlarda gelişme imkanı vermeliyiz. EURO’nun kendi spot ışığı var,ve bu yazdan gelecek yıla ivme kazandırmak için bir fırsat olacak.”

Son olarak, Avrupa şampiyonu olmak nasıl bir duygu?

Harika hissettiriyor! Diğer oyuncuları, erkekleri, kadınları, kupaları kaldırdığını görüyorsun ve sen de başarmak istiyorsun. Sonunda, bu olduğunda, sadece ‘Vay canına!’ diye düşünürsünüz. Her unvanın özel bir yanı vardır ve kaldırdığınız her kupa daha önce yaptığınız işin bir işaretidir. Pek çok insan bunu yapamaz, ancak profesyonel ya da amatör olsanız da bu duygunun aynı olduğuna inanıyorum, bu gerçekten çok özel bir şey.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X