Ali Koç’un transferler hakkında çarpıcı açıklamaları

01.06.2021
231
A+
A-
Ali Koç’un transferler hakkında çarpıcı açıklamaları

Başkan Ali Koç basın mensuplarıyla bir araya geldi. Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

ALİ KOÇ TRANSFERLER HAKKINDA
 
Başkan Koç “Bizim takımımız daha evvelki iki sezonda olduğu gibi baştan kurgulanmaya ihtiyacı olmayan, daha evvel de ifade ettiğim gibi %70’i hazır. Belki reddedemeyeceğimiz bazı teklifler alacağımız oyuncularımız için, elden çıkarma açısından hiç şu an kafamızda olmayan teklifler gelebilir ama gelmediği takdirde bizi temel olarak şampiyonluğa götüreceğini, takımın bel kemiği olacağını düşündüğümüz oyuncularda kolay kolay bir hamle yapmayacağımızı, bunun üstüne 4 ya da 5 nokta atışı –gençleri saymıyorum, birkaç genç alıp kiralayacağız- nedir o 4-5 adet? Minimum 1 stoper, 1 kanat, 2 forvet, belki bir sağ bek, sol bek, fırsat transferleri var karşımızda. En azından bunları yapacağız. Şansımıza yolladığımız oyuncular yurt dışında iyi işler çıkarıyorlar. Bu sene belki yine 15 milyon Euro’luk satışımız olabilir. Bizi şampiyon yapacağına inandığımız kadronun bu sezon başında bunları düşünerek, bu saiklerle kurduğumuz ve birkaç sene çok fazla müdahaleler yapmadan götüreceğine inandığımız kadro bence şu an elimizde. Bu artıları, dokunuşları yapıp bir de elden çıkarmak istediklerimizi elden çıkardığımız takdirde bence Fenerbahçelilerin gurur duyacağı ve 1-2 sene arka arkaya şampiyonluğu getirecek yapılanmamız hazır diye düşünüyorum. Bu önümüzdeki sezonla ilgili.” diye cevapladı.
 
Vaadleriyle ilgili soruya Başkan, “Benim hiçbir zaman şampiyonluk vaadim olmamıştı. Zaten büyük konuşan bir insan değilim. Dikkat ederseniz her yerde de ‘kısmetse, inşallah’ derim. Büyük konuşmayı sevmem, bu sektörde seviliyor. Hatta bir adım öteye gideyim, bu masanın etrafında oturuyorduk, kurullarla teşekkür yemekleri yapıyoruz. Bir arkadaşımız sağ olsun eldivensizce, ‘Kurullarda adamınız yok, federasyonda etkin değilsiniz, yumruğu masaya vurmuyorsunuz, böyle şampiyonluk gelmez’ diyor. Bir nebze haklı. Ama dedim ki ona Sivasspor maçından sonra şampiyonluğu alsaydık diyecek miydiniz? ‘Bak kavga etmeden, manipülasyon yapmadan, MHK’yi, kurulları etkilemeden, adam sokmadan, farklı bir üslupla, centilmence, dostça şampiyonluk da olabiliyormuş.’ Diyecekti tabii. Fark 1 maç. Bir sürü taraftarımıza da sesleniyorum. Çoğunuz düşünüyorsunuz ‘niye biz daha agresif değiliz, daha sert değiliz…’ Ama görün ki olacak. Fenerbahçe bunu gösterecek. Farklı bir üslupla da, farklı yöntemlerle de yani adil yöntemlerle bu şampiyonluğu kazanabileceğini Fenerbahçe gösterecek. Sakın ha ‘Değiştiremiyorsak kendimiz değişeceğiz’ sözümüzden bizim de bugün tenkit ettiğimiz, bazılarını aşağılık olarak bulduğumuz hal ve tavır içine gireceğimizi algılamayın. Sadece misliyle cevap vereceğimizden, çok çabuk cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz.
 
Çok arzu edip de 3 sene sonra başaramadığım, bir tesis sözü vermiştim. O da ne yapıp altyapıya, A Takıma modern, Avrupa’da parmakla gösterilebilecek örnek bir tesise kavuşturma hayalimdi. Bunun için girişimlerimiz oldu. Bunun için 7 milyon Euro bütçemiz var. Paramız da hazır. Diyeceksiniz ki nereden? Adını koymak isteyen insanlar var. Belirlediğimiz bir arazi var. Başvuruları da yaptığımız bir arazi var. Ama hiçbir şey olmazsa ben ayrılmadan o arazi olacak. Ve inşallah bunun sayesinde Dereağzını’da diğer tüm olimpik branşlara ayırabileceği… İnanılmaz sıkışmış vaziyetteyiz. Mesela bugün biz bu sezona yeni bir bina, yeni bir yetiştiririz diye düşünüyorduk, yetiştiremedik. Şimdi Samandıra’da ek inşaatla 12 oda çıkarmaya çalışıyoruz çünkü yetmiyor. Benim bahsettiğim yer Samandıra’ya yakın bir yer. Parası da hazır. Yetkililere buradan sesleniyorum. Türk futboluna altyapı için örnek modeller istiyorsunuz. Biz bunu yapmaya talibiz, paramız da var, yeter ki bu tahsisi bize yapın. Planlarımız da var. Yani mimari çizimlerimiz de var. Ne kadar sürer? Düğmeye bassan 1 sene sürer. Ama sadece Fenerbahçe değil Türk futbolu bunu hak ediyor. Bakın Sayın Aziz Yıldırım Şükrü Saracoğlu stadını yaptıktan sonra Türkiye’de statlar modernleşti. Neredeyse hepsi devlet eliyle. Ama fitili ateşleyen Fenerbahçe Spor Kulübü’dür. O zamanın imkanlarıyla kendi alın teriyle, kendi emeğiyle Türkiye’nin en modern stadını yapmıştır. Şimdi her yerde stat var. Belki de bizim stadımız eski kaldı. Ama bu tesis göreceksiniz bunu fitilleyecek. Bu ateşi yakacak. Bir sürü kulüp aynı yolda gidecek. O yüzden benim en büyük hayalim o.

TEKNİK DİREKTÖR KONUSUNDA
Teknik direktör konusunun ne zaman netleşeceği yönündeki soruyu Başkan Ali Koç, “Teknik direktörde hangi yola gideceğimizin netleştiğini bugün itibarıyla herhalde anladınız. Teknik direktörün en geç kampta olması lazım. Planlamayı da teknik direktörle yapacağımıza göre ne kadar erken o kadar bizim avantajımıza. Bazı futbolcular, bilhassa gidecek futbolcular, yollarımızı ayıracağımız futbolcularla şimdiden harekete geçmek durumundayız. Teknik direktör, -arzum hemen gerçekleşmesi- benim tahminim haziranın üçüncü haftasına kadar, yani tespit ettiğimiz isimler, onlarla yapacağımız görüşmeler haziranın üçüncü haftasına kadar gider. Bu sefer nasıl bir futbol oynatmak istediğimizi, disiplin açısından nasıl bir hoca olmasını istediğimizi, gençler açısından nasıl bir hoca bulmak istediğimizi, hocanın CV’sinin aşağı yukarı içinde neler olması gerektiğini belirleyip ona göre kısa bir liste çıkarıyoruz. Tabii cüzdanımız, paramız yetecek mi? Hocanın maaşına paramız yetti, hocanın taleplerine yetecek mi? Şimdi bizim gibi kulüplerin yapabileceği hata hiçbir zaman para sıkıntısıyla uğraşmamış ve de bir adım daha öteye gideyim, istediği her transferi yapabilmiş hocaların buraya gelip şapkadan tavşan çıkarması mümkün değil. Dolayısıyla işin bir de finansal konusu var. Şunu söyleyebilirim; tercihimiz, arzumuz ve odaklandığımız nokta daha çok Portekiz, Alman ekolü üzerine. Yarın İtalya’dan birini getirsek ‘Portekiz, Almanya’ demiştiniz demeyin. Tarz , profil, geçmiş başarı, sorumluluk olarak baktığımız zaman Almanya, Portekiz ekolü arasındaki isimlere daha çok odaklanıyoruz. ‘Bu kararı 2 hafta önce söyleseydiniz de bu kadar polemik olmasaydı.’ diyebilirsiniz. 2 hafta evvel bu kararımızı söylesek siz başka konuda polemik bulurdunuz. Bu karar benim için kolay bir karar değildi. Bu işin mantığı var, futbolu var duygusal tarafı var, finansal tarafı var vs… O yüzden bu kararı almadan önce de şunu bilmenizi isterim; başta Yönetim Kurulu kararı olmak üzere gerek genel yöneticilik gerekse futbol aklı olarak inandığım, güvendiğim kişilerle istişare ettim; bizim yerimizde olsaydınız ne yapardınız diye. Geldiğimiz nokta bundan ibaret.” diye cevapladı.


Yönetim Kurulunda değişiklik yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruyu Başkan, “Bu işin okulu yok, eğitimi yok. 3 sene deneyim almış bir kişi sıfır kilometre gelen bir yöneticiden adım adım önde oluyor. Çünkü bazı şeyleri yaşayarak öğreniyorsunuz. Bu da onlardan bir tanesi. Ben yönetim kurulunun zayıf olduğu konusuna katılmıyorum. Gençmiş, zayıfmış vs. Bunlar da aslında Ali Koç’u vurmanın araçlarından veya imkanlarından bir tanesi. Yorulmuş arkadaşlarımız var mı? Var. Daha fazla dışarıda olup içeri, aramıza girse katkı sağlayacak arkadaşlarımız var mı? Var. Dolayısıyla benim düşüncem, bu raund hem Fenerbahçe camiasını daha fazla kapsayabilecek, hem Fenerbahçe’nin ihtiyaçları çerçevesinde katma değer sağlayabilecek – Ankara konuları olur, gayrimenkul konuları, finansal konular olur, futbol, basketbol konuları olur- bir değişiklik olacak. Zaten biliyorsunuz 4 kişinin yerini her halükarda doldurmamız gerekiyor. Diğer kulüplerde nasıl bilmiyorum, biz de asil-yedek üye ayrımı yok. Belki imza defterinde yedek üyelerin imzaları yok ama toplantıya hepimiz beraber giriyoruz. Oylama yaparsak herkesin oyunu soruyoruz. Dolayısıyla Fenerbahçe’de asil veya yedek üye olmak önemli ama icraat olarak pek fark yok. Herhalde 10-11 kişi –zaten 4’ü gitmiş- değişecektir diye tahmin ediyorum. İlgili çalışma arkadaşlarıyla yaptığım son listelere de baktığımız zaman bunu görüyorum. Buradan da huzurunuzda tüm Yönetim Kurulu arkadaşlarımıza Fenerbahçe camiasına yaptıkları hizmetlerde dolayı teşekkür ediyorum. Bu değişime gittiğimiz zaman da herkesin birbirini anlayışla karşılayacağını biliyorum.” diye yanıtladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish