Nihat Özdemir “Hedefimiz yeni sezonda maçları seyircili oynatmak”

Nihat Özdemir “Hedefimiz yeni sezonda maçları seyircili oynatmak”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, beIN SPORTS Haber’de Güntekin Onay’ın canlı yayın konuğu oldu ve sezonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

“Sezon içinde konuşulanların hepsinin boş olduğunu hep birlikte gördük”

Başkan Özdemir, futbol ortamındaki tartışmalarla ilgili olarak, “Öncelikle sezon boyunca spor medyasında, sosyal medyada yazılarına kısa bir şekilde değinmek istiyorum. Sezona başladık, Fenerbahçe çok iyi kadro kurdu. Çok transfer yaptı. Yeni teknik direktörle, Erol Bulut ile sezona başladı. İyi başladılar. Herkes, ‘Bu sezon Fenerbahçe sezonudur. Şampiyon olacak. Buna Federasyon da yardım ediyor. İsmi federasyon değil Fenerasyon’ dediler. Böyle konuşmalar devam ederken arkasından bu sefer Galatasaray öne geçmeye başladı, ‘Yine Galatasaray’a destek var, plan program böyle işliyor’ dendi. Sonra bir ara Beşiktaş öne geçti, ilk yarıyı lider olarak tamamladı. Bununla ilgili, ‘Beşiktaş için düzen var.’ söylemleri geldi. Ama öyle oldu ki son haftaya üç takım da eşit şansla girdiler. İki gol farkla sadece Beşiktaş şampiyon oldu. Burada, öyle bir tezgah olmadığı, öyle işlerin planlanmadığını kamuoyu gördü. Ayrıca gördüm ki, hem Süper Lig’deki şampiyon takım hem de TFF 1. Lig’den gelen iki takım için kimse bir şey konuşmadı. Oranın normal sezonu da eşit puanda tamamlandı. Sezon içinde konuşulanların hepsinin boş olduğunu, dedikodulardan hiçbir şekilde öteye gidemediğini hep beraber gördük” değerlendirmesinde bulundu.

“VAR her geçen yıl daha iyiye gidiyor”

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine değinen Özdemir, TFF 1. Lig kulüplerinin de bunu istediğini ve 2022-2023 sezonunda uygulamaya geçmek istediklerini dile getirdi. Özdemir, “TFF 1. Lig Kulüpler Birliği ile yıl boyunca iki ayda bir toplantılar düzenledik. Her toplantıda, ilk istekleri, ‘Ne olursunuz VAR’ı bize de getirin’ oldu. Ve biz Federasyon olarak 2021-2022 sezonunda VAR sistemini TFF 1. Lig’e getirmek istedik. Fakat statların teknik kapasiteleri buna uygun değil. Kararı yönetim kurulumuzda aldık ve 022-2023 sezonunda uygulanacak. Play-off maçlarında uyguluyor. Çok memnunlar. Ve play-off’ta Altınordu ile Samsun eşleşti. Samsunspor Başkanının geçen gün sosyal medyadan beyanatı vardı. Kaybetmelerine rağmen yönetilen maçtan dolayı hakemlere teşekkür etti. Ben bunu istiyorum. VAR Sistemi Türkiye’de bu yıl üçüncü sezonunu tamamladı. Her yıl daha iyiye doğru gittiğini görüyoruz. Zaten rakamlar da ortada” şeklinde konuştu. 

VAR sistemiyle ilgili rakamlar paylaşan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“VAR’da müdahale sayısı ilk sezonunda 9 maçta 5,88 olurken bu yıl 10 maçta 4,9’a düşmüş. Maç başına müdahale ise 136 saniye ile başlamış, 140’a çıkmış ve bu sezon 133 saniye olmuş. Müdahaleyi her geçen yıl kısaltmışız. Kimse kalkıp VAR sisteminin iyi olmadığını söylemesin. Eğer bakarsak İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’daki rakamlarla bizim rakamlarımız yakındır. Gelecek yıl bu yıldan daha iyi rakamları hep beraber göreceğiz. TFF 1. Lig’den sonra hedefimiz 2 ve 3. liglerde de sistemi uygulamak olacak. Gerçekten hakemin verdiği adaletsiz kararı düzeltme imkanı olan VAR sisteminin futbolunun vazgeçilmez unsuru olduğunu hepimiz tarafından kabul edecektir. Ve VAR Sistemi, UEFA’da, FIFA’da, Avrupa’da ‘daha iyi nasıl yaparız’ diye tartışılıyor.  VAR kadrolarının yetişmesi de kolay değil. Önümüzdeki yıllarda VAR hakemlik sistemi diye bir mesleğin de olacağına, bu şekilde daha iyi verim alabileceğimize inanıyorum.”

Özdemir, gol çizgisi teknolojisinin Avrupa’da uygulanmaya başlanması halinde kendilerinin de bunu yapmaya hazır olduklarını aktardı. Özdemir, “Biz Hawk-Eye ile çalışıyoruz. Zaten Şampiyonlar Ligi, Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası gibi birçok turnuvayı bu Hawk-Eye yapıyor. Sayın Yıldırım Demirören döneminde bunun ihalesini yapmıştık. Tüm Yönetim Kurulumuz bu kararı vermiştik. Doğru bir karar verdiğimizi de şimdi görüyorum. Gerçekten yaptıkları, yapacaklarının göstergesidir” dedi. 

VAR operatörü ile ilgili savcılığa yapılan başvuru hakkında bilgi veren Başkan Özdemir, “Savcılık dosyayı kapattı. Ancak biz Fenerbahçe Kulübü’nün bir iddiası var, o konunun üzerine gidin diye tekrar müracaat ettik. Söz konusu arkadaşımız yalnız Türkiye’nin değil UEFA’nın da çok önem verdiği arkadaşlarımızdan bir tanesi. Hawk-Eye ile bu konularda daha dikkatli olması için görüşmeler yaptık” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz yeni sezonda maçları belirli sayıda seyircili oynatmak”

Yeni sezonda seyircili maçlar oynanması hakkında görüşü sorulan Özdemir, “Hepimizin gözü aydın ki çok temkinli olan Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, ‘Aşı işini çözdük’ dedi. Yapılan anlaşmayı kamuoyuna açıkladı ve haziran ayında 20 yaşındaki insanların da aşılanacağını söyledi. Kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Sağ olsun, Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig’de oynayan tüm sporcularımızı, tüm teknik heyetleri aşı programına aldı ve aşı yaptırdı. Hatta yurt dışında oynayan milli futbolcularımıza dahi Büyükelçiliklerimiz vasıtasıyla aşı yaptırdılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Rakam 60 bin küsurlardaydı, dün rakam 8 binin altına düştü. Benim ümidim 5 binleri görmekti. Disiplinli olduğumuz sürece bu düşüş devam edecek. İnşallah ağustos ayının ortasında başlayacağımız ligde belli kapasitede seyircili oynatmayı düşünüyoruz. Rakamlar her gün, her hafta değişebiliyor. Günü geldiğinde ‘Aaa, TFF gene karar değiştirdi’ demek haksızlık. TFF’nin aldığı karar şimdilik alınan kararlardır. Çünkü biz alacağımız kararlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile görüşmelerimiz devamlı sürmekte ve görüşmelerimiz neticesinde onların da görüşünü ve fikrini alıp bir karara vararak yolumuza devam ediyoruz. Hedefimiz yeni sezonda seyircili oynatmaktır. Belli sayıda seyircili oynatırsanız tamamen yetki kulüplerde olacaktır. Biz de TFF olarak daha rahat edeceğiz. Deplasmana gidecek takımlara da belli kapasite vererek haklarını koruyacağız ama ana hedefimiz, inşallah rakamlar düşmeye devam ederse, aşılama sisteminde başarılı olursak, ağustos ayında maçları düşük kapasiteli seyircili olarak başlatacağız” dedi. 

Kulüplerin fazla seyirci aldığı noktasındaki eleştirileri yanıtlayan Başkan Özdemir, “Fenerbahçe-Galatasaray maçı vardı. O maçta devre arasında, çok büyük şikayetler olunca, İçişleri Bakanımız İstanbul Emniyet Müdürümüzü aradı. Sağ olsun İstanbul Emniyet Müdürü, Spor Asayiş Müdürü’nü çağırarak rapor istedi. Emniyet saydı ve 452 kişi belirledi. Ama Galatasaray ve diğer kulüpler, daha fazla seyirci alındı dediler ama İstanbul Emniyet Müdürü orada, bir çok kişi de bunun şahidi, sayı 452 kişiydi. Finallerde bazı maçlarda yalnız seyirci değil, protokolde de sayı fazla dendi. Ama 3-5 bin kişilik maçlar olmadı. En fazla bin civarındaydı. Ama biz tabi polis değiliz, zaten hangi maç kimin stadında oynanıyorsa, organizasyonu yapan o kulüp oluyor. Bizim elimizde ancak orada yapılan tespitlere göre para cezaları verebiliyoruz. Ama biz gelecek sene talimatları değiştirerek cezaları daha da ağırlaştıracağız. Biz TFF olarak ‘sen dur, sen çık’ diyemeyiz. Ama birkaç maçta gördük ki fazla seyirci var, temsilcimiz maçı başlatmadı, devre arasında yine gördüğümüz de yine 15 dakika geç başlanan maçlar oldu. Bizim yapabileceğimiz ancak bu. Kulüplerden bu konuda anlayış ve destek bekliyoruz. Biz de seyircili oynansın istiyoruz. Ama ihlal varsa da vereceğimiz cezadan hiçbir zaman çekinmedik, gerekli cezaları verdik” ifadelerini kullandı.

“Lille’deki oyuncularımız Türk futbolunu inanılmaz şekilde tanıttılar”

Avrupa’da oynayan oyuncularımızı değerlendiren Başkan Özdemir, “Milli Takımımız Antalya’da hazırlıklara başladı. Ligleri yeni biten oyuncularımız da tahmin ediyorum kısa sürede kampa giriş yapacaklar ve çalışmalarımız devam edecek. Dün hepimizin, Türk futbolseverlerin beklediği iki durum vardı. İngiltere Ligi’nde Chelsea dördüncü oldu, Beşiktaş direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne kaldı. Biz TFF olarak bundan büyük mutluluk duyduk. Direkt Şampiyonlar Ligi’ne katılma konusunda son senemiz. Hepimizin gözü aydın. Beşiktaş inanıyorum ki ülkemizi en iyi şekilde temsil edecek. Hem ülkemize puanlar kazandıracak hem de önemli bir gelir kazanacak. Sonra da Fransa Ligi’nin son hafta maçları vardı. Türkiye’de herkes takip etti. Lille’in galibiyetini istiyorduk. Üç tane futbolcumuz, Burak, Zeki ve Yusuf oynuyordu. Türk halkı Lille’in şampiyon olmasını istiyordu. Benim en çok merak ettiğim konu, penaltı anıydı. Devrenin sonunda kazanılan penaltıyı atması için teknik direktör Burak Yılmaz’ı seçti.  A Milli Takımımızın da santrforu olan Burak Yılmaz’a o kadar güveniyor ki, onu tercih etti. Neymar penaltıyı kaçırdı mesela. Burak çok soğukkanlılıkla penaltıyı attı ve takımını rahatlattı. Ben çocuklarımızı tebrik ediyorum. Türkiye’yi, Türk futbolunu inanılmaz bir şekilde tanıttılar. Burak Yılmaz belki de Fransa’nın en iyi 11’ine seçilecek. Çarşamba günü play-off maçından sonra Antalya’ya geçeceğim. Orada çocukları görmüş olacağım. Hepsine ‘hoş geldiniz’ diyeceğim. Bu üç futbolcumuza sarılaraktan tebrik edeceğim” diye konuştu. 

“Hem 2023 Şampiyonlar Ligi finalini hem seyircili bir başka finali istiyoruz” 

Nihat Özdemir, bu sezonki UEFA Şampiyonlar Ligi finali ev sahipliğinin İstanbul’dan alınarak Porto’ya verilmesine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: 

“Bir defa ‘Kuzu kuzu oynayacaklar’ lafı benim ağzımdan çıkmış bir cümle değil. Sadece bir gazete yazdı bunu. Kendileri yazmışlar haberi. Benim zaten böyle bir cümle edecek yaradılışım yok. Kimse benden böyle bir şey duymamıştır, ben de böyle bir şey söylemem. İş hayatımdaki şirketim turizm sektöründe. Böyle bir cümle etme şansına sahip değilim. Niye yalanlamadım? Ben zaten her yazılanı veya sosyal medyada her konuşulanı dinlersem, bakarsam, benim zaten bu işe zamanım yetmez. Birkaç arkadaşım ‘Yalanlayalım’ dedi. ‘Hiç kaale almayın, yolumuza devam edelim’ dedim.    

Bu kararın alındığı gün, Chelsea’nin ve Manchester City’in yetkilileri bizim Olimpiyat Stadı’nı geziyorlardı. Çok beğendiler. Kalacakları otellere baktılar ve bizim bu hazırlıklarımızdan dolayı, TFF yetkililerine; stadın durumu, antrenman sahaları, oteller, dünyanın en iyi havalimanı, hepsini gördükten sonra teşekkür ettiler.   

Birleşik Krallık’ın maalesef siyasi bir karar aldığını söyleyebilirim. Biz de her türlü girişimi yaptık. Sağ olsun bizim siyasilerimiz de her türlü görüşmeyi yapmalarına rağmen bizi maalesef kırmızı listeye almalarından dolayı, futbolcular dahil herkesin dönüşte İngiltere Hükümeti’nin göstereceği otellerde karantina mecburiyeti getirdikten sonra UEFA ile görüştük. Ve biz bu maçın Wembley’de oynanmasına karşı geldik.  UEFA da İngilizlerin isteğini yerine getirmedi ve maçı Porto’ya aldı. Ama biz inanıyoruz ki UEFA, yine 70 bin kişinin izleyeceği bir Şampiyonlar Ligi finali verecek. Ki biz 2023’e talibiz. Neden 2023? Çünkü hem Cumhuriyet’imizin hem de federasyonumuzun kuruluşunun 100. Kuruluş yılı olması dolayısıyla 2023’teki finale talibiz. UEFA ile bu görüşmeleri yapıyoruz. İlk Yönetim Kurulu toplantısında bu kararı açıklayacak. Biz ona da yetmez diyoruz. Yine seyircili bir maç verin. Çünkü biz Olimpiyat Stadı’nı hazırlarken çok büyük bir yatırım yaptık. Her şeyimiz hazır. Yani seyircili bir final maçı ve Şampiyonlar Ligi finalini alacağız.”

“Kulüpler artık sahalardan anlayan ekipler görevlendirecek”

Stadyum zeminleri konusunu değerlendiren Özdemir, “Bir defa statların bakımı, şu, bu, bizim işimiz değil. Bizim işimiz şu; maçtan önce gideriz. Stadyum maç oynamaya müsait mi değil mi, değilse oynatmayız. Bu kesin. Ama bu sene yapmış olduğumuz Yönetim Kurulu toplantısında almış olduğumuz karar gereğince her kulüp artık sahalardan anlayan bir ekibi görevlendirecek ve sahalarına o ekip bakacak. Biz de Federasyonda bir ekip kurduk. Biz kulüplere her türlü teknik yardımı yapacağız. Artık kesin kararlıyız. Maçlardan çok önce bakacağız, belki süreli, yani 1 maç değil 3 maç bu sahada futbol oynanmaz diye bir karar vereceğiz, o maçları başka sahalara alacağız. Bu kararı aldık ve bu sene uygulayacağız. Gerçekten birçok futbolcumuzun geçirdiği sakatlıkların nedenlerden bir tanesinin de bu futbol sahalarının zeminlerinin neden olduğunu söylediler. Bir futbolcunun maliyeti ve o futbolcunun sakatlık nedeniyle oynamadığındaki kayıp ve maliyetler herkes tarafından bilinmekte. Onun için bu sene ödün vermeyeceğiz. Kulüplerde bu ekibin olması gerektiğine dair talimatnameyi hazırladık ve bu şekilde devam edeceğiz” şeklinde görüşlerini dile getirdi. 

“Yabancı konusunda Kulüpler Birliği mektup yazdı”

Yabancı oyuncu sayısı kuralına ilişkin kararlarını yakın zamanda açıklayacaklarını belirten Özdemir, “Bizim alınmış kararımız vardı. 14 tane sözleşme yapabilecek fakat sahada 8 oyuncu olacaktı. Fakat kulüplerden, pandemi dolayısıyla Türk oyuncu bulamayız, yeterli sayıda yok, şudur, budur diye bize müracaatlarda bulundular. Ve bu uygulamayı bir yıl öteledik. Şimdi bu yılı konuşalım? Bu yılda neler olmuş? 2019-2020 sezonunda takımların ilk 11’de maç başına ortalama yabancı sayısı 7,22, bu sezon ise 7,12 oldu. Beşiktaş 8,48, Galatasaray 6,95, Fenerbahçe 5,5, Trabzonspor 7,15 ile oynamış. Süper Lig’de ilk 11’de en fazla yabancı ortalaması 9,23 ile Hatayspor’da. En az yabancıyla oynayan takım ise 4,98 ile Göztepe. Fenerbahçe’yi, Göztepe’yi kutlamak lazım. Tabi 1. Lig’de oynayan Altınordu’yu kutlamak lazım. Hiç yabancısı yok ve play-off finali oynuyor. Belki bir 90 dakika sonrasında Süper Lig’e gelecek. Peki şu anda ne yapacağız? Bu sezon için görüşme halindeyiz. Kulüpler Birliği Vakfı bir mektup yazdı, mevcut 14 yabancılı kuralın devam etmesini istiyor. Yani 14 yabancı, sahada serbest olsun. Bugün yarın bugün bunun kararını vereceğiz, kamuoyuna bunu açıklayacağız” şeklinde konuştu.

Kulüpler Birliği ile devamlı istişare halinde olduklarını ifade eden Özdemir, “Bu yıl da uygulamayın diyorlar.  Çünkü yine pandemi süreci devam ediyor. ‘Türk futbolcuların fiyatları çok artıyor. Maliyetlerimiz çok yükselecek, yurt dışında oynayan Türk futbolcuların maliyetleri çok artmakta. Zaten sıkıntıdayız. Mali olarak, Takım Harcama Limiti olarak sıkıntılarımız var. Bunun için bunu artırmayalım, bu yıl aynı şekilde devam ettirelim’ diye önerileri var, şu anda bunu düşünüyoruz” dedi. 

Kulüplerin geçiş dönemini atlatma yönünde tavır ortaya koyduğunu belirten Başkan Özdemir, “Bugün Sayın Süleyman Hurma beni ziyarete geldi. Diyor ki bana, ‘Ne olur kımıldatma, ne olur el vurma’. Ve şunu diyor. Ben 5 tane genç çocuk yetiştiriyorum. Bunun 3’ü Ümit Milli Takımına çağrıldı, neden bu çocuklar iyi futbolcular oldu biliyor musunuz, bendeki yabancılara baka baka’ diyor. ‘Onlarla antrenman ve maç yapıyorlar, onlardan dolayı büyük gelişme gösteriyorlar’ diyor. Ben Süleyman Hurma Beyin futbol bilgisini takdir ederim. Görüyorsunuz takımı nereden nereye getirdi. Böyle düşünceler var? Doğru mu, olabilir. Yanlış mı bilemem. Ama böyle düşünceleri var ve örnekler veriyor. Esasında bunların geniş bir platformda tartışılması lazım. Bizim tabi Buraklarımız, Zekilerimiz, Yusuflarımız, Çağlarlarımız, Merihlerimiz, Cengizlerimiz, birçok oyuncumuz var. Fenerbahçe 5.5 ile oynamış. Göztepe 4.98 ile oynamış. Bunlara destek olmamız lazım. Görüyorsunuz Göztepe çok önemli iki oyuncu yetiştirdi. Alpaslan ile Halil. Halil’i Milli Takıma çağırdık, Alpaslan’ı da mevkisinde birçok oyuncu olduğu için belki de Şenol Hoca şu anda seçmedi. Ama her zaman Alpaslan’ın çok iyi oyuncu olduğunu biliyoruz. Ben her görüştüğümüzde Sayın Mehmet Sepil’e teşekkür ediyorum. Tebrik ediyorum kendisini. İzmirliler de bir şey var, Göztepe, Altınordu, Altay”  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X