Ali Koç’tan Galatasaray’a gönderme! Çıkıp Tartışalım…

24.04.2021
206
A+
A-
Ali Koç’tan Galatasaray’a gönderme! Çıkıp Tartışalım…

Başkan Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu (YDK) Olağan Toplantısı’nda açıklamalar yaptı.

TFF’Yİ, HAKEMLERİ ETKİ ALTINA ALMAYA ÇALIŞAN HAMLELERİ GÖRÜYORUZ

Sezonun en kritik haftalarına giriyoruz. Belki de son yıllarda olmadığı kadar rekabetçi bir sezon. Hem şampiyonluk için hem de düşme potasında. Böyle bir sezon geçiriyoruz. Bu son kritik haftaya geldiğimiz dönemde yapılan bazı açıklamalar, sergilenen bazı tavırlar ve hareketler ne yazık ki süreci saha içinden saha dışına taşımaya çalışılıyor. En azından biz böyle okuyoruz. TFF’yi, hakemleri kamuoyu etkisi altına almaya çalışan hamleleri endişeyle görüyoruz. Takip ediyoruz. Algıları saha dışına çıkarmak isteyenlerin tüm söyledikleri, tüm ima ettikleri konuları boş sözler olduğunu, sezon içinde her takımın yaşadığı pek çok konular altından komple teorileri çıkarmaları son derece sakıncalı buluyorum.

SON 15 YILDIR FENERBAHÇE’YE YAŞATILANLARI TÜRKİYE İYİ BİLİYOR

Tabi ki tek tek bu söylemlere cevap vermeyeceğim. Ancak şunu belirtmek isterim ki, özellikle son 15 yıldır Fenerbahçe’ye yaşatılanlara camiamıza yapılanlara dair tüm gerçekleri hem futbolun tüm paydaşları, hem de Türkiye bunları çok çok iyi biliyor. Bu işlere gireceksek herhalde en büyük aday Fenerbahçe olması lazım, bu konulardan  şikayet edeceksek ama biz doğru bildiğimiz yolda yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Ve bu konuları daha fazla uzatıp polemik  haline getirmek istemiyorum. Taraftarlarımızdan da  rica ediyorum, her açıklamanın satır arasını okuyup, buradan başka mesajlarda çıkarmayın. Biz işimize bakalım. Enerjimizi şampiyonluğa odaklayalım ve işimize devam edelim. Anvak bu noktada TFF’den, MHK’dan, hakemlerden bir ricamız var. Lütfen bu vebalin altına girmeden sorumluluğunuzun bilincinde olarak tarafsız ve adaletli olabilmek için elinizden ne geliyorsa azami çaba ve hassasiyet göstermeniz.

Son dönemlerde en çok konuşulan konuların başında 1959 öncesi şampiyonluklarımız konusu geliyor. Bu konunun sık sık son dönemde tartışılmasını, lehte aleyhte görüşlerin paylaşılmasını çok sağlıklı buluyorum. Artık kamuoyu bu konuyla ilgili bilinçleniyor. 1959 yılı öncesi şampiyonluklarımızın sayılması adına gerekli resmi başvurularımızı yaptık. Bu noktada bir şeyin daha üstüne basmak istiyorum. Bazı taraflar ve kesimler tarafından ifade edildiği gibi Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bu konuyla ilgili geçmişte yapmış olduğu resmi bir başvurusu söz konusu değildir. Yönetimimiz 3 yıldır bu konu üzerinde çalışmaktadır. Bu çalışmalar hatta bizim dönemimiz öncesinde başlamıştır. Geçmiş yönetimlerde de bu çalışmalar yapılmıştır. Hatta 2 Yönetim Kurulu arkadaşımız bu konuya yıllardır kafa yoran bu konu üzerinde çalışan iki Yönetim Kurulu Üyemiz de bu geçmişteki faaliyetlerde yer almışlardır. Biz bir gece kalkıp ‘hadi bugün başvuru yapalım’ demedik. Hedeflerimiz ve planlarımız çerçevesinde dönemimiz bitmeden bu konuyla ilgili gerekli başvuruları yaptık. Dediğim gibi ev sevdiğim noktalardan bir tanesi bu konuyla ilgili artık bir bilincin oluşması. Biz hakkımızı, hakkımız olan bir şeyi istiyoruz. Bizim başvurumuz aslında TFF tarihine hatta TC tarihine sahip çıkma anlamı taşıyor. Resmi kanallarımızdan bu konularla ilgili sık sık bilgi ve belgelerle bilgilendirmeler yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Mantıklı bir iletişim stratejisi uyguluyoruz. Bizim argümanlarımızı destekleyen, iddiamızı kuvvetlendiren karşı tezleri de çürüten, zayıflatan pek çok yerel bilgi ve belge söz konusudur. Birkaç tane örnek vermek gerekirse, dönemin futbol şampiyonasına katılacak takımların yol masraflarını azaltabilmek için Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ve dönemin bakanlarının imzaladığı bir belge var. Galatasaray’ın kurucusu merhum Ali Sami Yen’in Fenerbahçe ile Galatasaray’ın başarılarını karşılaştırırken, bunlardan bahsederken, Türkiye Şampiyonluğu ifadesini kullandığı belgeler var. Bunlar rakibimizin kendi yayınlarında mevcuttur. TFF web sitesi yayınlarında da 1959 öncesi için Türkiye şampiyonluklarına atıflar vardır. Bununla beraber sadece yerel bilgi belge değil, Avrupa’daki tüm liglere baktığımız zaman benzer durumlar söz konusudur. Yurt dışı örnekleri de fazlasıyla bizim düşüncelerimizi, tezlerimizi ispatlamaktadır.

HALA YEREL ŞAMPİYONLUKLAR DİYE ALGI YAPIYORLAR

İstediğimiz şampiyonluklar TFF kuruluş yılı olan 1923 yılından itibaren kendisinin organize ettiği ve ülke genelinde düzenlenen şampiyonluklardır. Ancak tüm gerçekler resmi kayıt, bilgi ve belgelerle ortada iken ne yazık ki bazı kesimler haklı talebimizi sulandırma çabasındalar. Nasıl? Hala yerel şampiyonluklar diye algı yapıyorlar. Bir örnek vereyim, Fenerbahçemiz İstanbul liginde en fazla şampiyon olmuş kulüptür. Ancak tabiki bizim başvurularımız bu şampiyonluklarla ilgili kesinlikle değildir.

İSİMLERİNDEN BİLE BELLİ ULUSAL OLDUKLARI

Bizim istediğimiz şampiyonluklar, Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme’deki şampiyonluklarımızdır.  Tekrar söylüyorum, Türkiye Futbol Birinciliği ve Milli Küme. İsimlerinden bile belli, ulusal oldukları ama bazıları bu konuda kafa karıştırma çabasındalar. Bu çabaların çok fazla sonuç vereceğini düşünmüyorum. Birkaç örnek vereyim. Bugün Süper Lig’de 14 şehrin takımları mücadele etmektedir. 1959-67 yılları arasında gerçekleşen liglerde sadece 3 şehirden yapılan takımlar arasında yapılan şampiyonluklardı. Mesela 1935 yılında iddia edilmiş şampiyonluklardan bir tanesi, o yılda 22 farklı şehrin takımlarının katıldığı turnuva sonucunda Fenerbahçe şampiyon olmuştur.

ŞAMPİYONLUK İÇİN 20-30 MAÇ YAPMAK GEREKİYORDU

Bir de ‘o dönem az maç yapıldı’ tezleri var. Bu da doğru değil. 20 ile 30 maç yapmadan Türkiye şampiyonu olamadığın dönemlerden bahsediyoruz. Bu konuda bize en çok itiraz eden ezeli rakibimizin kendi yayınlarında bile bu bahsettiğimiz şampiyonlukları, ülke geneli şampiyonluk ve Türkiye Şampiyonluğu diye nitelendiren pek çok ifade yer almaktadır.

KAMUOYU ÖNÜNDE KARŞILIKLI ÇIKIP TARTIŞALIM

Ezeli rakibimizden bahsetmişken şunu da tekrar dile getirmek istiyorum. Ayrı ayrı yerlerde, ayrı ayrı zamanlarda konuşacağımıza beraber çıkalım, hukukçularımız ve profesyonellerimizle, yöneticilerimizle, gerekiyorsa başkan seviyesinde istediğiniz hangi mecra olursa olsun , kendi kanalınız da dahil bu teklifimizi yenilemek istiyorum. Çünkü en sağlıklı platform, tartışma , ortak akıl , akıl akıldan üstündür mantığıyla beraber oturacağımız masa etrafında  sizlerin belirleyeceği hem kanal ve kişilerle bu konuları sonuna kadar tartışmayı kamuoyunun daha sağlıklı bilinçlendirilmesi açısından hem de polemiklere fırsat vermeden bu konuyu en iyi şekilde değerlendirmek için doğru bir öneri olduğunu düşünüyoruz ve bir kez daha yenilemek istiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish