Mustafa Cengiz “MHK fonksiyonunu yitirmiştir”

13.04.2021
245
A+
A-
Mustafa Cengiz “MHK fonksiyonunu yitirmiştir”

Başkan Mustafa Cengiz, Süper Lig’de hakem hatalarına dair Galatasaray Televizyonu’nda açıklamalarda bulundu.

Kendi içlerinde gruplar var

Hakemlerin içinde ayrı bir oluşum olduğunu ve bunun büyük tehlike arz ettiğini ifade eden Başkan Mustafa Cengiz, “Türkiye’de son 1-2 aydır hakemlerde iki oluşum var. Kendi içlerinde gruplar var. Bu zaten yeniler ve eskiler şeklinde her zaman vardı. Şimdi de başka bir grup oluştu. VAR hakemleri ve sahadaki hakemler. Herkes nasıl yan hakemini belirliyorsa şimdi VAR hakemi ile orta hakem tesanüt içinde oluyor. Bunu geliştireceğim, anlatacağım. Bildiklerim de var. Çok tehlikeli bir gelişme var.” yorumunu yaptı.

VAR odasına telefon geliyor mu?

VAR odasında telefonla mesajlaşma şeklinde uygulamaların olup olmadığını soran Başkan Cengiz “Duyduklarımla hareket ediyorum. Özet olarak diyorum ki bundan sonra orta hakemlere değil; VAR’a bakın. Daha duyduğum bir şeyleri söylersem hoş olmaz. VAR odasına telefon geliyor mu? VAR konuşmaları neden yayınlanmıyor? Telefon sokan var mı? Kısa mesaj atan var mı? Merak ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“VAR odasındaki hakemler, çimlerdeki hakemlerden daha etkin”

Türk futbolunda bir VAR organı oluştuğunu ve saha içi sonuçlara direkt olarak etki ettiklerini söyleyen Başkan “Başlarken söyledim. Beni anlayan hakem yorumcuları da olacaktır. Yeni bir organ oluşuyor. Nasıl TFF Tahkim Kurulu var, Disiplin Kurulu var ve MHK var… Şimdi MHK’nın içinde bir VAR organı oluştu. Artık maçların neticesini orta hakemden ziyade VAR hakemleri belirlemeye başladı. Sona doğru gittikçe bu daha da artacak. Ben bu tip tartışmalara aslında girmek istemezdim. Şu anda VAR hakemliği, yardımcısı ve teknik heyet dâhil üç kişi. Bazen teknik heyetin iki kişi olmasıyla dört oluyor. VAR odasındaki hakemler, çimlerdeki hakemlerden daha etkin hale geliyor. Bu bir oluşum. Başka ülkelerde yanlışı düzeltmek için kurulan bu düzen… Ben burada TFF’yi suçlamıyorum. TFF yönetim kurulunun çoğunu tanırım. Başkanı da tanıyorum ve iyi niyetle çalışıyorlar. İstediğiniz kadar beğenmeyin. Ancak MHK çok ayrı bir kurum. Galatasaray başkanı olarak MHK’nın beni kollamasını istemem. Giderek bir VAR organı oluşuyor. Tahkim Kurulu gibi VAR kurulu oluşuyor ve giderek kemikleşiyor. Özellikle hakem yorumcularının buna dikkat etmesini istirham ediyorum. Bizimle ilgili o kadar çok şey var ki… Bu futbol insanı sıkıntılarından arındırması gereken, bazen üzen, sinirlendiren bir şölen, bir şov. Bir gönül işi. Bunu sıkıntı iş yaparsanız insanlara yazık olur. Adamı kanser edersiniz.” dedi.

“MHK yönetimi şu anda kontrolü kaybetti”

MHK, ligi dizayn etmek mi istiyor? sorusuna Başkan Cengiz “Şu anda MHK’nin içindeki hizipler, MHK’yi peşinden sürüklüyor. Onun için istifa etmesi gerekir. Şu anda kontrolü kaybetmiş durumdalar. MHK yönetimi şu anda kontrolü kaybetti. Şimdi ben neden Nihat Özdemir’in kişisel suçu yok dedim. Yahu oturup Başkan MHK toplantısına mı katılacak. Şunu ata, bunu ata mı diyecek. Eğer diyorsa onun da derhal ayrılması gerekir.” yorumunu yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish