Mustafa Cengiz “Fenerbahçe Cumhuriyeti ifadesi yanlış”

27.03.2021
217
A+
A-
Mustafa Cengiz “Fenerbahçe Cumhuriyeti ifadesi yanlış”

Başkan Mustafa Cengiz, 1959 yılı öncesinde kazanılan başarıların Türkiye şampiyonluğu sayılmasıyla ilgili Galatasaray Televizyonu’nda açıklamalar yaptı.

TBMM’de reddedildi

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 1959 yılı öncesi birinciliklerin şampiyonluk sayılmasıyla ilgili başvuru konusunun, daha önce ilgili makamlar tarafından reddedildiğini vurgulayan başkan, “Biz şaşırdık ve iş ciddiye bindi dedik. Orada hüküm verildi. Hukukçularla ve tarihçilerle bir araya geldik. O kadar çok madde ortaya çıktı ki aza indirgemek zorunda kaldık. Haklı ve doğru olan bir şeyi savunmak kadar zor bir şey yok. Daha önce Tahkim ve TFF bu başvuruyu reddetti. TBMM’de reddedildi. Nihat Bey bunu bilmeyebilir. Kendisi de söyledi. Daha önce gelmiş ve reddedilmiş. Daha önce gelen ve reddedilen bir şey, çok kuvvetli bir karine veya delil olduğunda ancak tekrar yargılanabilir. Öyle bir şey de yok. Devamlı bunu kaşıyorlar. Neden? Bunları kaşırken şecaatini arz ediyorlar. Şecaatini arz ederken de sirkatini söylüyorlar. Ben onlara hırsızsınız demiyorum; ama bir şeyi yapıyorlar. Çünkü yarın bu gelişir, 1959’dan öncesi de olabilir. Siyah çoraplar vardı, İngiliz kulüpleri vardı. Onlar da çıkıp hak iddia edebilir.” diye konuştu.

‘Fenerbahçe Cumhuriyeti’ pankartı…

Türkiye Cumhuriyeti’nin savcılarının izlediği bir maçta Fenerbahçe Cumhuriyeti ifadesinin yanlış olduğunu ifade eden Başkan, “Rakibimizin stadyumuna gittik. 1-0 yendiğimiz maç… TFF, sayın vali, sayın içişleri bakanı, savcımız… Herkes var! Seyirci sayısı konusuna girmeyeyim. O bir destan! Karşıda dev bir pankart… ‘Fenerbahçe Cumhuriyeti’ pankartı… Bize burada yüze yakın savcı ve ailesi var dendi. Biz zaten onları alın dedik. Milletvekili veya savcıları asla konu etmeyiz. Onlar o kadar yoğun ve yorucu işler içindeler ki sene bir gelip maç seyretmeleri bizi mutlu eder; fakat dünyada bir tek makamın önünde cumhuriyet sözcüğü vardır. Cumhuriyet savcısı onlar, kraliyet savcısı değil. Hangi cumhuriyetin savcısı? Türkiye Cumhuriyeti’nin savcısı. O kadar savcı ve başsavcı var orada. Devlet ricali var. Bu nedir? Fenerbahçe Cumhuriyeti… Allah büyük! Sonra neden Fenerbahçe Cumhuriyeti dendiğine yönelik bir kanıt çıktı. Web sitelerinde bir yayın yaptılar. Devletler hukukunda sadece devletler tanır. Şirketler, kişiler kabul eder. Diplomatik tanıma sözcüğü devletlere aittir. Deklarasyon yayınladılar. Beşiktaş’ın da 20 şampiyonluğunu tanıyoruz dediler. Tanımak bir devlete, bir cumhuriyete aittir. Burada Fenerbahçe Cumhuriyeti, Beşiktaş’ın şampiyonluğunu tanıdı(!). Kendi ifadeleri bu. Sen kimsin! Fenerbahçe camiası sözlerimi lütfen ayırsın. Yönetimin yazdığına söylüyorum. Fenerbahçe yönetiminde genç çocuklar da var. Epey saçmalıyorlar. Onları muhatap almam, alamam. Yönetimin yazdığı bir deklarasyon o yönetimi başkanından başlayarak bağlar. Bu ne cesaret!” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish