Mustafa Cengiz “Birileri endişeli ve kuşkuluymuş”

Mustafa Cengiz “Birileri endişeli ve kuşkuluymuş”

Stadyumun zemin durumu konusunda ve bir Fenerbahçe yöneticisinin oyuncu Marcao hakkında sarfettiği gelen soruya yanıt veren Başkan, “Sorunun ekonomik boyutta ve Enerjisa anlaşmamızla ilgili gelmesini bekliyordum. Tüm dünyada bu böyle sanırım. Sizin yaptığınız efektif, geleceği kuşakları kapsayacak hayırlı ve olumlu işler görülmüyor. Bizim yaptığımız stratejik bir şey. Sorulan sorular taktiksel. Strateji uzun planlı bir yol haritası ve mücadelesidir. Roma bir günde kurulmadı. Genelde halkın ilgilendiği magazinsel şeyler, şu yönetici ne dedi, ona ne cevap verirsiniz gibi sorular, zeminle ilgili sorular geçici konular. Belki yapısal ama stratejik bir şey değil.” diye konuştu. 

Biz stadyumun zeminini en iyi tutan kulüplerden birisiyiz

Zemin konusunda özeleştiride bulunduklarını ifade eden Başkan Mustafa Cengiz, “Zemin elbette önemli. Tüm takımlar için zemin oldukça önemli. Biz de halı saha gibi bir zeminde oynamak isteriz.  Galatasaray gibi bu işe yatırım yapan bütün takımların hepsi ister. Diğer takımları küçük görüp kumda oynayın demek değil bu. Onların da öyle bir amacı yok. Herkes gücüne göre. Biz stadyumun zeminini en iyi tutan kulüplerden birisiyiz. Belki de en başta geleniyiz; ama insanlar nedense çok çabuk unutuyor. O yaşanan karı hatırlıyor musunuz? O kar ve yağış oldukça hepimizin dua ettiğini de hatırlıyor muyuz? Baraj doluluğu İstanbul’da sadece yüzde 19’a düşmüştü. Türkiye’nin ekonomisini yüzde 25 etkileyen bir şehirden bahsediyoruz. Birdenbire kar yağınca hepimiz sevinmedik mi? Sevindik; ancak zemin üzüldü. Brandayı erken açmak durumunda kaldılar. Bana göre de erken açıldı. Eleştiri olarak söylüyorum. TFF yetkilileri stadyum zemininin kontrolünü 4 saat önce istiyor. Ceza yeriz düşüncesiyle branda erken açılmış. Erken açmasaydık da ceza yeseydik. Örtünün erken açılması ve yağışın devam etmesiyle, üzerinde maç oynanması, zaten 8 yıldır çalışma yapılmamış zemini bu hale getirdi. 8 yıl içerisinde bunu yapmalıydık. Özeleştiri olarak söylüyorum. Covid için bir zamanımız oldu. 2-3 ay bu zeminde oynanamadı. Teknik heyetin bize bunu getirmesi lazımdı. Biz bunu hızla hallederdik. Orada bir ihmal var. Onu itiraf edeyim. O ihmalin sonucunda, kar yağışının üzerinde oynamak stadyumun zeminini bozdu. Bozuk zeminde, çamur gibi sahada biz bir takımı yendik. Sonra gittik, Ankara’da çok güzel bir zeminde yenildik. Demek ki tek faktör, parametre zemin değil. Buradan teknik ekibe laf atmıyorum. Alakası yok. Seyirci bir faktör, ortam faktör, futbolcunun havası bir faktör, şans çok önemli.” dedi.

Birileri endişeli ve kuşkuluymuş

Hakem hatalarını birinci gündem yapmak istemediklerini ifade eden Başkan, “Dün 2-2 biten maçta karşı takım da çok güzel oynadı; ama son 10 dakikayı hatırlayın… 5 gol olabilirdi. 2 kere geldi ve attı adamlar. Helal olsun. Ne yapabilirsin? Lig sonuncusu Ankaragücü’ydü, bizi yendiler. Bunda hakem hataları yok mu? Bana göre çok var. Ben bunu, milletvekili benzetmesi yapanlar gibi birinci sıradaki gündem yapar mıyım? O acizliğe düşmem. Bize dediler ki, şu maçtan önce bir hakemden şüphe ediyoruz ve bildiri yayınlayın dediler. Niçin? Birileri endişeli ve kuşkuluymuş. Sonra kuşkuları gitti. Çok enteresan. Öteki… Oturuyoruz, konuşuyoruz… Kulüpler Birliği, hep bir aradayız, kardeşiz ama aynı zamanda rakibiz. Aynı anda otururken bizim aleyhimize bildiri yayınlıyorlar. Ben bunu yapmam. Hakemi etkileyeyim, TFF’yi etkileyeyim diye bir şey yapmam. Cüssem ve cesametim şu an anda Türkiye’nin minimum yüzde 45’i. O yüzden Galatasaray Türkiye’dir diyoruz. Doğrusuyla yanlışıyla. Biz böyle hakemleri etkilemeye, kendi camiaya popülist görünmeye çalışmayız. Muhatap olmayız; zaten muhatabımız değil. Zırva tevil götürmez diye bir laf var. Saçma bir lafa açıklama yapmaya kalkarsanız iyice batarsınız. Bataklığa istersen damat elbisesiyle gir. Çamur içerisinde oradan çıkarsın. Ne cevap versem boş. Eziklik ve kaybetmişlik duygusuna vermek lazım. O dediğiniz takım yendi. Güzel de futbol oynadı. Tebrik ederim. Bitti.” yorumumu yaptı.

Kimse hakemlerden memnun değil

Adalet duygusunun üst düzeyde olduğu bir lig istediklerini ifade eden Başkan Mustafa Cengiz, “Hakem hataları iki takım için de çok var. Ne yapmalı? Yazı yazdık… Hakemleri eğitmeli. Hakemler daha korkusuz hale gelmeli. Bizim sesimizi yükseltmemiz adalet içindi. Ses yükseltmiş olabiliriz. Orada haksız olduğumuz bir şey yok. Bağırılmayan, en az adalet istenen bir lig isterim. Kimse hakemlerden memnun değil. Buna çok dikkat etmemiz gerek. Federasyon bizim federasyonumuz. Hakemler bizim hakemlerimiz. Bizim insanımız. Onun moralini, kendine olan özgüvenini tamamen bitirirsem üst üste daha fazla hatalar yaparlar. Buna dikkat etmeliyiz.” diye konuştu. 

Rakip takım oyuncuların demeçlerine yanıt vermeyeceklerini ifade eden başkan, “Rakibimiz olan yabancı bir futbolcunun kendi ifadesi. Olabilir. Çok ciddi doğuştan rakip takım taraftarı da olabilir. İyi düşünürüz. Biz bu tip tartışmalara girmeyiz. Bu kişinin söylediği söz ona ait. Onun neticeleri hoşumuza gitmese de merkeze alamayız.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X