Grip olanlar iyileşmek için neler yiyebilir?

10.02.2021
205
A+
A-

Uzman Diyetisyen Gamze Şanşı Ak, grip olanların iyileşmek için neler yiyebileceğini anlattı.

Grip olanlar iyileşmek için neler yiyebilir?

Soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük sorunlarından biri haline gelmekte olan grip, insanların birçok olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden oluyor.

Özellikle sınav döneminde olan kişilerde oldukça problem haline gelen grip, kişiyi birçok olumsuz yönde etkileyerek sorunların meydana gelmesine yol açıyor. Peki sizce bunu önlemenin yolu nedir?

Uzman Diyetisyen Gamze Şanşı Ak, Grip olanlar enerji almak için neler yiyebilir? sorusunu izleyicileri için yanıtladı:

BÜYÜK SALATA

Grip olanlar enerji ihtiyaçlarını arttırmak için mutlaka bol miktarda sebze ve meyve tüketmeye özen göstermeliler. Bizim önerimiz günde üç, dört porsiyon sebze ve meyve tüketimi yönünde olacaktır. Eğer sebzeye rahat miktarda ulaşamıyorsak öğle ve akşam yemeklerinde büyük bir salata hazırlamanızı öneriyorum, içerisine: marul, maydanoz, dereotu, tere gibi yeşillikler ile birlikte havuç, karalahana ekleyerek biraz daha zenginleştirmenizi öneriyorum, turp da kullanabilirsiniz hem rengarenk hale gelecektir ve içerisine bol miktarda limon sıkıp C vitamini ihtiyacınızı ve enerjinizi karşılayabilirsiniz bununla birlikte taze meyve tüketiminizi arttırmanızı öneriyorum eğer taze meyve tüketme olanağınız yoksa kuru meyvelerden de faydalanabilirsiniz.

KURU İNCİR, FINDIK, BADEM

Özellikle kuru incir, kuru kayısı, hurma gibi alternatifler karşımıza çıkabilir ancak bunları, kan şekerini birazcık daha yükseltme etkileri vardır, şeker içerikleri yüksek olduğu için dolayısıyla yanlarına on tane fındık, badem ya da üç tam ceviz ekleyerek daha güzel bir kombinasyon sağlamış ve enerji ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

EnglishTurkish