UEFA’nın dopingle mücadelesi!

UEFA’nın dopingle mücadelesi!

UEFA, 55 üye derneğinin futbolcuların temiz kalmasına yardımcı olmak için eğitim faaliyetleri yürütmesini sağlayacak finansal desteğe dayalı yeni bir dopingle mücadele eğitim stratejisi başlattı.

Strateji, UEFA HatTrick programı aracılığıyla derneklere hedefli finansman sağlar ve özellikle oyuncuların dopingle mücadele ile ilgili ilk deneyiminin bir doping testinden ziyade eğitim olmasını sağlamayı amaçlar.

Tudo o que você precisa saber sobre doping | CONMEBOL

Eğitimin önemli rolü

Futbol, ​​dünyada en çok test edilen spordur ve UEFA, sezon başına toplanan 3.000’den fazla örnekle tüm spor kuruluşları arasında en yüksek üçüncü doping testini gerçekleştirmektedir.

UEFA, tüm müsabakalarında doping kontrolleri yapmaktadır. Sonuç olarak, asgari gereklilik olarak, ulusal federasyonların milli takımlarından ve UEFA müsabakalarına katılmaya hak kazanan kulüplerden oyuncuların uluslararası düzeyde müsabakalara çıkmadan önce eğitim almaları çok önemlidir.

Oyunculara ve oyuncu destek personeline de doping hakkında bilinçli kararlar vermelerini sağlayan bilgi, rehberlik ve destek verilmelidir. Amaç, yakalanma korkusuyla caydırılmak yerine temiz olmayı seçen oyuncular yetiştirmek ve temiz futbolcuları yanlışlıkla dopingle mücadele kural ihlallerinden korumaktır.

Watch: Doping in Football (ARTE)

Temiz sporu teşvik etmek

Avrupa futbolunun popülaritesi, oyunun gençlerin davranışlarını etkileme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması için ideal olarak yerleştirildiği anlamına gelir.

UEFA, yeni hamlesi ile sadece Avrupa’daki futbolcuların ilgili, yüksek kaliteli dopingle mücadele eğitimine erişimini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda oyunun konumunu temiz spora karşı olumlu tutumları teşvik etmek için kullanıyor.

Marc Vouillamoz, “WADA International Standard for Education tarafından sağlanan ivme ve HatTrick fonunun sağladığı finansal destekle,” dedi, “UEFA şu fırsatı değerlendirmek istiyor:

• Avrupa futbolunda dopingle mücadele eğitiminin miktarını artırmak

• Halihazırda yapılmakta olan eğitimin kalitesini artırmak

• Dopingle mücadele eğitiminin koordinasyonunu geliştirmek

Vouillamoz, “En iyi performans arayışında, oyuncuların ve takımların temiz oynamaması için kesinlikle hiçbir mazeret bulunmadığından emin olmamız gerekiyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X