UEFA tarihi bir karara imza attı!

UEFA tarihi bir karara imza attı!

UEFA Kulüp Müsabakaları Komitesi ve UEFA Kadınlar Futbol Komitesi’nin tavsiyesini takiben, UEFA İcra Komitesi bugün deplasman golü kuralının tüm UEFA kulüp müsabakalarından (erkekler, kadınlar ve gençler) elemeler itibariyle kaldırılmasına yönelik bir öneriyi onayladı.

Deplasman golü kuralı, iki takımın iki maçta toplamda aynı sayıda gol attığı durumlarda iki ayaklı beraberliğinin kazananını belirlemek için uygulandı. Bu gibi durumlarda, deplasmanda daha fazla gol atan takım, beraberliğin galibi olarak kabul edildi ve müsabakanın bir sonraki turuna katılmaya hak kazandı. Eğer iki takım rövanşta normal oyun süresinin sonunda kendi evinde ve deplasmanda aynı sayıda gol atmış olsaydı, uzatmalar oynanır, ardından gol olmazsa penaltı noktasından vuruşlar yapılırdı.

Bu kuralın kaldırılması kararı ile iki takımın iki ayakta aynı sayıda gol attığı beraberliklerde deplasmanda atılan gol sayısı belirlenmeyecek, ancak maçın sonunda 15’er dakikalık iki uzatma devresi oynanacak. rövanşın ikinci ayağında ve bu uzatmalarda takımların aynı sayıda gol atması veya hiç gol atmaması durumunda, penaltı noktasından yapılan vuruşlar müsabakanın bir sonraki aşamasına geçecek takımı belirleyecektir.

Deplasman gollerine artık beraberliğe karar vermek için ek ağırlık verilmeyeceğinden, grup aşamasında iki veya daha fazla takımın puanlarda eşit olduğu sıralamaları belirlemek için kullanılan kriterlerden, yani takımın oynadığı maçlara uygulanan kriterlerden de kaldırılacaktır. söz konusu takımlar. Takımlar eşit kalırsa (tüm grup maçlarında atılan daha fazla deplasman golü), maksimum sayıda spor kriterini korumak için tüm grup maçlarına uygulanan ek kriterlerden çıkarılmazlar.

1970’lerin ortasından bugüne kadar olan istatistikler, ev sahibi/deplasman galibiyetlerinin sayısı (%61/19’dan %47/30’a) ile maç başına atılan ortalama gol sayısı arasındaki farkta sürekli bir azalma eğilimi gösteriyor. erkekler müsabakalarında ev sahibi/deplasmanda (2.02/0.95’ten 1.58/1.15’e) oysa 2009/10’dan bu yana, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde maç başına ortalama gol sayısı çok sabit kaldı ve ev sahibi takımlar için 1.92 ve 1.6 için toplam ortalama deplasman takımları.

Ev sahibi avantajındaki bu düşüşte birçok farklı faktörün etkili olduğu düşünülebilir. Daha iyi saha kalitesi ve standart saha boyutları, geliştirilmiş stadyum altyapısı, daha yüksek güvenlik koşulları, daha iyi hakemlik bakımı (ve daha yakın zamanda GLT ve VAR gibi teknolojik desteğin getirilmesi), maçların daha geniş ve daha sofistike TV yayını, daha konforlu seyahat koşulları, Kadro değişimini belirleyen sıkıştırılmış bir takvim ve müsabaka formatlarındaki değişiklikler, futbolun oynanma şeklini etkileyen ve iç saha ile deplasman arasındaki çizgileri bulanıklaştıran unsurlardır.

UEFA Başkanı Aleksander Čeferin, deplasman golü kuralının kaldırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Deplasman golü kuralı, 1965’te tanıtıldığından beri UEFA müsabakalarının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Ancak, son birkaç yıldır çeşitli UEFA toplantılarında bunun kaldırılması sorunu tartışılmaktadır. Görüş birliği olmamasına rağmen, birçok antrenör, taraftar ve diğer futbol paydaşları, kuralın adilliğini sorguladı ve kuralın kaldırılması yönünde bir tercih dile getirdi.”

Čeferin şunları ekledi: “Kuralın etkisi şimdi asıl amacına ters düşüyor, çünkü aslında, artık ev sahibi takımları – özellikle ilk bacaklarda – hücum etmekten caydırıyor, çünkü rakiplerine çok önemli bir avantaj sağlayacak bir gol yemekten korkuyorlar. . Ayrıca, özellikle uzatmalarda, deplasman takımı gol attığında ev sahibi takımı iki gol atmaya zorlamanın adaletsizliğine yönelik eleştiriler de var.”

UEFA Başkanı, “Bugünlerde ev sahibi avantajının artık eskisi kadar önemli olmadığını söylemek doğru olur” dedi. “Avrupa genelinde oyun tarzları açısından tutarlılığı ve ev sahibi avantajının azalmasına yol açan birçok farklı faktörü göz önünde bulunduran UEFA İcra Komitesi, artık bir maç için uygun olmadığı görüşünü benimsemekle doğru kararı almıştır. deplasman golü, evde atılandan daha fazla ağırlık taşımaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X