Yusuf Günay “Başarısızlığın oluşturduğu psikolojik bir durum”

Yusuf Günay “Başarısızlığın oluşturduğu psikolojik bir durum”

Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, 1959 yılı öncesi turnuvalarda elde edilmiş başarıların Türkiye şampiyonluğu sayılması konusunda yapılan başvuru ile ilgili Galatasaray Televizyonu’nda açıklamalarda bulundu.

Yusuf Günay, Fenerbahçe yöneticisinin sarf ettiği sözler üzerine şu açıklamayı yaptı:

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başarısızlıklarını örtmek ve gündemi değiştirmek amacıyla haksız ve hukuki olmayan bir zeminde bu başvuruyu yaptığını dile getiren Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, “Sahada Galatasaray – Fenerbahçe rekabetinde son üç yılda Galatasaray, Fenerbahçe’ye karşı hiç mağlubiyet almadığı gibi onların sahasında iki kez galip gelmiştir. Aslında VAR uygulamasından önceki son maçı da aslında kazanmıştık; ama hakemin gözü önünde olan, Fehgouli’ye yapılan bir faul sonucunda futbolcu, kendi eliyle düzelterek golü atmıştı. O golle biz galibiyeti kaçırmıştık. Galatasaray Spor Kulübü VAR uygulamasından önceki son senede, VAR ile beraber de şampiyonluğu elde ederek rakibine karşı üstünlük sağlamıştı. Bu noktada bu başarısızlıkları örtmek ve gündemi değiştirmek adına yakın tarihte TFF’ye bir başvuru yapıldı. Bu başvuruyu başta aslında çok ciddiye almadık. Haksız, meşru ve hukuki olmayan bir başvuru. 1923-24 yılında oynanan bir oyunu, 1932-33 yılında yapılan bir müsabakayı 2021 yılında uygulanan ligin kurallara denk sayarak şampiyon olarak kabul edilmesi konusunda yapılan bir başvuru. Daha önce TFF tarafından Beşiktaş kararı var elimizde. Bu konu Türkiye’de çok tartışıldı. Türkiye bugünkü anlamda oynanan, kuralları olan bir lige 1959’da kavuşuyor. Bizim iddiamız şuydu. Siz 90 yıl geriye giderek, kuralı kaidesi olmayan, düzeni olmayan, sürekli olmayan, bir yılda iki ayrı şampiyon çıkarabilecek bir mantık ve düzenleme çerçevesinde oluşturulan turnuvaların sonuçlarını, gelip 90 yıl sonra etki edecek bir tasarrufta bulunuyorsunuz. Bunu yapamazsınız. TFF 5894 sayılı kanunla kurulmuş, özel hukuk hükümlerine göre faaliyette bulunmasına rağmen, beş konu TFF karar alırken önemlidir. Bir konu yetki, sebep, şekil, amaç ve konu itibarıyla hukuka uygun olmak durumundadır. TFF Tahkim Kurulu olarak, daha önce bazı kararlar vermiş. Aynı konunun tekrar hukuka uygun olmayarak gündeme getirilmesi, sadece ve sadece spordaki barış ve kardeşliği bozucu bir etki yaratır.” diye konuştu.

Galatasaray Spor Kulübü, bu ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşudur.

Galatasaray Spor Kulübü’nü ve camiasını bir terör örgütü ile iltisaklı göstermenin kabul edilemez olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, “Bunlar bir tarafa, daha da öne geçen konu Fenerbahçe yöneticisinin Galatasaray camiası bin kullandığı ve sarf ettiği sözler. Bu, son derece yanlış, asla kabul edilemez, sorumluluk sahibi bir kişinin ağzından çıkmayacak sözler. Galatasaray Spor Kulübü, bu ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Bir terör örgütü mensubu gibi suçlayacak bir duruma gelmesi, ülke adına üzücü bir durumdur.  Zaman zaman taraftar grupları arasında bu tip tartışmalar oluyor. Türkiye’nin izlediği ortamda bu şekilde sorumsuzca Türkiye’nin önde gelen en büyük sivil toplum kuruluşu olan Galatasaray Spor Kulübü camiasına bu şekilde iftirada bulunmak asla kabul edilebilir bir şey değildir. Böyle bir programda karşılıklı münakaşaya giriyor gibi bir durumda olmak istememiştik. Bizi bu şekilde bir video yayınlamaya ve savunma yapmaya mecbur bıraktılar. Kastettiği terör örgütü ile iltisaklı olanlar kimlermiş? Bizim hiçbir başkanımız, başkan adayımız birbirleriyle böyle bir konuşmaya girmediler.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, seçim yarışlarında eski başkanları Aziz Yıldırım’a yönelik sarf ettiği sözleri üzerine Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, “Günün sonunda Galatasaray Spor Kulübü’nün yaptığı şey, TFF’ye yapılan başvurunun haklı, meşru olmayan ve hukuka aykırı olduğunu söylemesi. Bunun karşılığında Fenerbahçe Spor Kulübü’nü temsil eden bir kişinin çıkıp da, Galatasaray Spor Kulübü terör örgütü mensubudur gibi bir laf söylemesi asla kabul edilebilir bir şey değil. Bu tip insanların Türkiye’de yöneticilik yapmaması lazım. Bu insanlar sorumlu davranmadıkları takdirde bunun sonucunun nereye varacağını hesap etmeleri gerekir. Sonuç olarak bizim camiamızla ilgili hiç böyle bir tartışma olmadı. Bir iki tane profesyonel sporcudan kaynaklanarak bu iftiraların atılması, hiçbir şekilde, hiç kimseye fayda sağlamaz. Bunlar çok yakışıksız şeyler.” yorumunu yaptı.

galatasaray-haber

Sahadaki başarısızlığın oluşturduğu psikolojik bir durum var

Şampiyonluk tescil konusunun dışına çıkılarak bel altı suçlamalar yapılmasının yanlış olduğunu söyleyen Yusuf Günay, “Sahadaki başarısızlığın oluşturduğu psikolojik bir durum var. Fenerbahçeli yönetici, genç kardeşimizin konuşmalarında bu çok net seziliyor. Ciddi bir travma ile karşı karşıyalar herhalde. Galatasaray Spor Kulübü’ne ve başkanına bu hakaretlerin hiçbiri karşılıksız kalmayacak. Bir daha bu kişilerin böyle söylemlerde bulunmaması için gerekli hukuki başvurularımızı yapacağız. Bir Türk atasözü var. Eğer camdan köşkte oturuyorsanız, komşunuza taş atmayacaksınız. Biraz kendinize bakın arkadaş! Kendi iç dünyanıza bakın. Bunları illa burada söylemenin bir mantığı yok. Yazık! Bu ülkedeki, spordaki barış ve kardeşliği bozmanın bir manası yok. Siz üzerinize hak etmediğiniz bir konuyu almanız, biz de karşı durduğumuz zaman cevabı bunlar olmamalı. Spor tarihçimiz şampiyonlukların niçin sayılamayacağını anlatıyor. Siz de bunun cevabını verirsiniz. Tutup karşı kulübü direkt terör örgütü ile suçlamak akıl almaz bir şey. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil.” dedi.

Görüşülmeden bunun reddedileceğini düşünüyorum

TFF’nin bu başvuruyu hukuk gereği kabul edemeyeceğini vurgulayan Başkan Yardımcısı, “TFF kanunla kurulmuş, özel hukuk hükümlerine göre faaliyetlerine göre yürütülen bir kamu tüzel kişisi niteliğinde. Verdiği kararlarda hukuka uygun davranmak durumunda. 1932 yılında 6 takım arasında oynanan turnuvadaki şampiyonluğu bugünle eş tutmak, buna karar vermek hukuki olarak mümkün değil. Böyle bir karar verileceğine ihtimal vermiyoruz. Görüşülmeden bunun reddedileceğini düşünüyorum. Kamu kurumları kanundan aldıkları yetkiyle görevini yerine getirirken, hukuka uygun davranmak durumundalar. İlgili yönetici kardeşimiz, Galatasaray 1959 öncesi bizden şampiyonluğu olsaydı buna itiraz eder miydi dedi. Şunu soruyorum. Şayet ligde Fenerbahçe, Galatasaray’ın önünde olsaydı böyle bir talepte bulunur muydu? Bunu düşünmek lazım. Sonuçta bir rekabeti sahada yapmak durumundayız. Sahada bu mücadeleyi vermek durumundayız. Asla başka iftira niteliğindeki kin ve nefret duygularıyla hareket etmememiz gerekir. Bugün bunu gördük, yaşadık. Galatasaray camiası olarak bunu karşılıksız bırakmayacağız. Hukuk önünde bunun hesabını soracağımızı ben buradan taahhüt ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X