Şenol Güneş “2022 Dünya Kupası’nda olmak istiyoruz”

Şenol Güneş “2022 Dünya Kupası’nda olmak istiyoruz”

Dünya Kupası Elemeleri’nin zorlu geçeceğini ancak bu zorluğu aşabilecek güçte olduklarını belirten Şenol Güneş şöyle konuştu: “Koşulların en zorlu döneminden geçiyoruz, mazeretleri söylemenin bir anlamı yok. Eldeki şartlarda en iyisini yapmak için buradayız. Geçmişten tecrübelerimiz ve geleceğe ait beklentilerimiz var. Bu hayalleri daha önce ortaya koyduk. Ortak hayal yaptık. Yarın güçlü bir rakiple oynayacağımızı biliyoruz. Oyun içindeki tüm güzellikleri sunmak istiyoruz. Fair play duygusundan ayrılmadan güzel bir maç oynamak amacındayız. Belki 1-2 oyuncuyu kamptan çıkarmak zorunda kalacağız. Sağlık açısından sıkıntıları olan oyuncularımız var. Onları da değerlendireceğiz.”

“Daha çok yetenekli oyuncu üretmeliyiz”

Teknik Direktör Güneş, kaleci tercihiyle ilgili gelen bir soruyu, “Bu zamana kadar oynadığı oyun itibarıyla takıma çok büyük katkı yapan Mert var. Aynı zamanda yetenekleriyle ön plana çıkan Uğurcan ile Altay, arkalarında Gökhan var. Kalecilerimizden memnunuz. Önemli olan müsabakada görev alan arkadaşımızın en iyisini ortaya koymasıdır. Onun için de yarın kararımızı vereceğiz.” şeklinde yanıtladı.
Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’na katılmanın önemine değinen deneyimli teknik adam, “Bunu sürekli hale getirmek için daha fazla yetenekli oyuncu üretmek  durumundayız. Sadece yarışmayı düşünen, hazırı kullanan bir yapımız olduğu için sıkıntılarımız var. Bunu aşacak güce sahibiz. Yeni bir vizyon çizmek istiyoruz. Şu anda sportif başarıya ihtiyaç var. Odaklandığımız nokta önümüzdeki 3 maç, özellikle ilk maç. Şu andan itibaren Hollanda maçını yaşamak istiyoruz. Çünkü süremiz çok kısa ve bir hafta içinde üç maç yapacağız. Ufak tefek sorunlar, dikkat dağınıklıkları var. Bunlar da çok normal. Onları çözmek durumundayız.” değerlendirmesinde bulundu. “2022’ye katılmak çok önemli”

Forvet oyuncularının durumuyla ilgili bilgi veren Şenol Güneş, “Burak sağlık olarak daha iyi durumda. Cenk yaklaşık 1 haftadır idmana çıkıyor. Onun dışında Kenan var. Enes de zaman zaman takımında oynadı, büyük maçlarda çok daha iyi oynadı. Son müsabakada gol atarak geldi. Elimizdeki oyuncular içinden en iyisini kullanacağız. Cenk, sakatlıktan sonra az çalışabildiği için, fiziksel olarak biraz geride. ‘Sakatlık olur mu?’ diye durumuna bakacağız.” açıklamasında bulundu.  

Şenol Güneş, 2022 Dünya Kupası yolunda kafasındaki takımı ise şu sözlerle anlattı: “2022’ye katılmak çok önemli. Sahada ezik olmayan ama havaya da girmeyen, futbolun gereklerini doğru yapan, hücumda ve savunmada olan, savaşan, vazgeçmeyen, oyun güzelliğini keyif alarak ortaya koyan, bunu da rakibe kabul ettiren, taraftara da geçirebilen bir takım olmak istiyoruz. Bu duygularla sahaya çıkıp en iyisini yapacağız. Tabii iyi sonuç da istiyoruz. Bunları yaptığımızda 2022 yolunun açılacağını düşünüyoruz. 2002’de de böyle başlamıştık. Hep sabrın çok önemli olduğunu anlattık. Dünya çapında bir takım olmak, dünya çapında oyuncular ortaya çıkarmak, Türk futbolunu gösterebilmek yarışmalarda oluyor. Birbirimize güvenle sportif başarıyı sürdürülebilir hale getirdiğimizde, bunun yansımalarının ülkeye katkı olarak döneceğini düşünüyoruz. 2002’de bu başarıyı yatırıma ve üretime tam olarak dönüştüremedik. İki yıldır buradayım ama bazı şeyleri hayata geçirmekte zorlanıyoruz. Sistemdeki mazeretleri kendimize bir silah edinirsek, bu doğru olmaz. Onları da kabul edeceğiz, çözüm odaklı iş yapacağız. O mazeretleri yaptıklarımızla düzeltebiliriz.”  

Hollanda’nın yüzölçümü olarak küçük ancak futbolcu üretimi olarak örnek bir ülke olduğunun altını çizen Güneş, onların bu yöndeki başarısından da ilham alınabileceğini dile getirdi. 

“Cruyff bende de önemli izler bıraktı”

A Milli Takım Teknik Direktörümüz, son olarak maç günü 5. ölüm yıldönümü olan Hollanda futbolunun efsane ismi Johan Cruyff ile ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Cruyff’un kitabını okudum. Ben de hayatımı yazsam, aşağı yukarı aynısı olur. Benzer hadiseler, olumlu, olumsuz koşullar, arkadaşlık ilişkileri, beklentiler, kıskançlıklar, zorluklar, başarının getirdiği doğrular ve hatalar da var. Cruyff iyi bir oyuncu olarak çıktı, dünya çapında isim oldu. Çok beğendiğim bir oyun tarzı vardı. Tek başına fark yaratan işler yapan ve takım oyuncusu olan bir isimdi. Karakteri ve genel kültürünü futbola yansıtan bir oyuncuydu. Futbol sanıldığı kadar basit değil. Basit görünür ama basiti yapmak çok daha basit düşünceyi gerektiriyor. Biz karmaşa içinde boğulup gidiyoruz.”  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

tr Turkish
X